Öfkeyi Kontrol Etme Yöntemleri

Ebeveynin, çocuğa kendisini anladığını hissettirmesi önemlidir. Empati yapın ve çocuğunuza onu anladığınızı hissettirin.

Öfkeyi Kontrol Etme Yöntemleri

Sinir krizi geçiren çocuk nasıl davranır?

Demonte bir mobilya alarak evde monte edeceğinizi ve bu işlerden anlamadığınız düşünün. Paketin içinden sayfalarca sunulan kurulum kitapçığı, vidalar, mobilyalar, kapaklar, menteşeler gibi komplike bir sürü detay karşınıza çıkacaktır. Kendinizi çıkmazda hissedersiniz, nefesiniz daralır, karnınıza kramplar girer. Çocuklar da hedeflerine ulaşamadıklarında böyle hissederler. Empati yapın; yapbozlar, oyuncak bloklar, iletişim beceriksizliğinin getirisi olarak karşındakine kendini tam olarak ifade edememe, söylediklerinizi anlayamayan arkadaşlar, ebeveynler ve ne yapmanızı istediklerini anlamadığınız hâlde sizden ısrarla talepte bulunan öğretmenler…

Yetişkinler demonte mobilyayı yapmaya başladıklarında kurulum kitapçığından adım adım gideceklerini bilerek kendilerini rahatlatabilirler. Sorunları çözmek için zor görevleri küçük parçalara ayırmak gerektiğini bilirler ama çocuklar stres anında ne yapacaklarını bilemezler.

Çocukların öfkelerine kontrol etmesini nasıl başarabiliriz?

Çocuğu, problemleri adım adım çözmeye yönlendirmek öfke kontrolüne yardımcı olacak önemli bir yaşam becerisidir. Mesela küçük çocuklar oyuncaklarını sınıflandırıp düzenlemeyi severler. Ebeveynler çocuklar büyüdükçe ve yeni beceriler kazandıkça bu özelliklerini kaybetmemelerini sağlayabilirler. Bu, ileride karşılaşacakları problemleri planlı bir şekilde çözmeleri için atılan ilk adımdır. Ebeveyn, çocuğa problemler karşısında öfkelenmemeyi, sırayla problemleri aşarken önce bir düzenleme yapmasını ve önem sırasına göre sınıflandırmasını öğretebilir. Küçük çocuklar için renkli tahta bloklar, büyük çocuklar için yapbozlar bu alışkanlıklar için güzel yöntemler arasına girebilir.

Sinir krizi geçiren çocuk kendini bunalmış hisseder. Sinir krizi anında ortaya çıkan kontrolsüz davranışlar ebeveynleri öfkelendirebilir. Çocuğun sinir krizinden çıktıktan sonra bitkin olmasının sebebi ani, yoğun duygusal boşalmanın fiziksel olarak da çocuğu yormasıdır.

Yoğun duygular yaşayan bir çocuğu duygularıyla yalnız bırakmak yerine ona rahatlama molası vermek işe yarayabilir. Çocuğun sakinleşmesi için ona ait bir alan verilebilir. Mesela resim yapması, kitap okuması, oyuncaklarıyla oynaması yaşadığı yoğun ve yorucu duygulardan onu uzaklaştırabilir.

Sinir krizleri yaşandığı anda bitmeyecek gibi görünse de bitecek ve çocuk sakinleşecektir. Rahatlatıcı müzikler dinlemek, dışarıya çıkartarak bulunduğu ortamdan uzaklaştırmak, sarılmak çocuğun sakinleşmesine yardımcı olabilir. Ebeveynler çocuklarını rahatlatmanın nasıl bir yolla gerçekleşeceğini değişik yollar deneyerek ve gözlemleyerek bulabilirler. Ebeveynler çocuklarında öfke krizi geçireceklerini anladıklarında kriz başlamadan mola alanına yönlendirmek çocuk öfke krizine girmeden baş etmesini sağlayabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0