Öfke Yönetimini Öğretme Yolları

Çocuklar olumsuz duygularını dışa vuramadıklarında çıkmaza girebilirler ve olumsuz düşüncelere kapılabilirler. Bu duygular zamanla öfke ve karamsar bir ruh hâline dönüşebilir. Duygularını düzenli dışa vurabilen çocukların daha mutlu bir hayat sürdükleri gözlemlenmiştir.

Öfke Yönetimini Öğretme Yolları

Çocuklar neden öfke duyarlar?

Çocuklar duygularını saklayamazlar. Doğru bir yol olmasa da sinir krizleri de duygularını dışa vurmalarının bir yoludur. Çocuklar sinir krizlerinin sonrasında bedenen yorgun, ruhen pişmanlık duygusuyla dolu olurlar. Sık görülen sinir krizleri enerjilerini, dirençlerini düşüreceği için daha sık hasta olabilirler. Ebeveynlerin doğru yönlendirmeleriyle çocukların daha uyumlu ve duygularını daha sakin ifade etmeyi öğrenmeleri gerekir.

Ebeveyn, çocuğundan onu sinirlendiren durumların bir listesini yapmasını isteyebilir. Eğer çocuk yazı yazmayı bilmiyorsa ebeveyn yazarak destek olabilir, ama cevaplar çocuğun ağzından çıkmalı ve yönlendirme olmamalıdır. Arkasından ebeveyn de kendi listesini oluşturabilir. Yaşanan zorluklar üzerinde ebeveyn-çocuk birlikteliği çocuğun kendisini yalnız hissetmesini engelleyecektir. Liste tamamlandığında yazılanları okurken çocuğunuzu sinirlendiren bazı maddelerin ebeveyni de sinirlendireceğini söylemek ebeveynin çocuğuna onu anladığını gösterir.

Listenizi tamamlayıp üzerinde konuşma yaptıktan sonra ebeveyn çocuğuna listeyi vererek onu istediği kadar küçük parçalara ayırabileceğini söyleyebilir. Ebeveyn, çocuğu kâğıdı yırtarken kızdığı şeyleri söylemesini teşvik edebilir. Yırtma işlemi çocuğun bastırdığı duyguları fiziksel olarak dışa vuracağı için rahatlamasını sağlayacaktır. Yırttığı kâğıtları çöpe atması onlardan kurtulduğunu hissettirecektir. Bu yöntemle çocuk öfkeyi dindirir ve sakinleşmesi sağlanabilir. Bu yöntem, eğlenceli ve çocukların ilgisini çeken bir öfke kontrol yöntemidir.

Çocuğa öfke yönetimini nasıl öğretebiliriz?

Çocuklar, hatta bazı ebeveynler öfkelendiklerinde bir şeyler fırlatarak kendini rahatlamış hissedebilir. Çocuklarda daha sık görülen bu durum kendine zarar vermese de çevresindekilere veya çevresindeki eşyalara zarar verebilir.

Öfkelenmek sadece duygusal bir durum değildir. Terlemek, kalp ritminin hızlanması gibi fiziksel belirtileri de vardır. Bu, vücudun normal fiziksel tepkileri olduğu gibi çözüm de fiziksel rahatlamada saklıdır.

Bu noktada, kâğıt havlu ile yapılan rahatlama yöntemi ebeveynlerin işine yarayabilir. Bir kâseye su doldurun ve kâğıt havluları ıslatın. Her seferinde bir kâğıt havlunun suyunu sıkarak çocuğa verin. Top şekline getirip duvara fırlatırken onu sinirlendiren durumları, olayları yüksek sesle haykırmasını isteyin. Kâsedeki havlular bitene kadar bunu tekrarlayın. Islak havluyu fırlatırken fiziksel rahatlama yaşayacağı gibi haykırarak söylediği rahatsızlıkları da ruhsal rahatlama yaşayacaktır. Bu oyunlaştırma yöntemi çocuğu güldürerek eğlenceli bir ruh hâline yönlendirebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0