NET OLMAYAN SINIRLAR

Anne ve babaların çocuklarından uymalarını bekledikleri bir kural veya duruma uyumlarını sağlamak için koyduğu sınırların nasıl olduğu uyum konusunda belirleyicidir. Eğer bunlar net olmayan sınırlar olursa bu durumda çocuğun aldığı sinyaller de net olmayacağından uyum ihtimali ortadan kalkacaktır.

NET OLMAYAN SINIRLAR

Hangi faktörler uyum veya uyumsuzluğu meydana getirir?

Çocukların kural ve beklentilere karşı sergiledikleri eylemlerde pek çok faktör belirleyicidir. Mizaç özellikleri, anne ve babanın tutumu, sınırlar konusundaki netlik gibi faktörler uyum veya uyumsuzluğu meydana getirir. Kimi çocuklar kuralları ve sınırlamaları kabul etmeye istekli, iş birliğine yatkın ve uyumlu yapıda olabilir. Bu durumda sınırları anlamak ve uymak bu çocuklar için zor değildir. Ancak kimi çocukların mizacı bu duruma oldukça zıttır. İnatçı yapıda olan bu çocuklar kuralları denemeyi, sınırları kendileri görmeyi ve anlamayı tercih ederler. Koşulsuz iş birliğini kabul etmezler ve sorumluluk bilinçleri zayıftır. Bu tip çocuklar için kuralların net olmaması daha büyük kafa karışıklıklarına neden olur. Çocuklar uyulması gereken kurallar ve anne-babalarının beklentileri konusunda net mesajlar almadıklarında uyumsuzluk da kaçınılmaz hâle gelir.

Net olmayan sınırlar çocuğu nasıl etkiler?

Sınırların net biçimde çocuğa aktarılamayışı çocukta söylenenleri ciddiye almama gibi bir durumu ortaya çıkarabilir. Örneğin bir çocuğa çok koşup oynadığında ve terlediğinde soğuk su içmemesi öğütleniyor olabilir. Bu durumda çocuk terliyken soğuk suya sarıldığında ebeveynin bunu tekrarlamaması için uyarması fakat çocuğun hâlen davranışı sürdürebiliyor olması çocuk tarafından net sinyallerin alınmamasına sebep olur. Bu durumda çocuk ebeveyninin söylediklerine katlanarak yine de istediğini yapabileceği gibi bir mesajı çıkartabilir. Sağlığı ve iyiliği için bu kuralın konulduğunun bilincine varamayabilir. Bu sebeple konan kurallara dair söylenenler ve davranışlar tutarlı olmalıdır. Çünkü inatçı yapıda bir çocuk net olmayan kurallardaki açıklıkları keşfederek sürekli olarak esnetmek için denemeler yapar.

Çocukların olaylar ve sonuçları arasındaki bağlantıları kurmasını engelleyen net olmayan kurallar çocuklara sınırları kabul ettirme noktasında tercih edilmemelidir. Çünkü anne ve babalar tarafından sözlü olarak onaylanmayan bir konu, çocuk tarafından ara sıra onaylanabilir veya direkt olarak onaylanan bir durum olarak algılanabilir. Bunun nedeni anne ve babaların verdiği tutarsız mesajlardır. Bu durumda çocuk ve ebeveynleri arasında uyumsuzluk sebebiyle ısrar sonucunda bir mücadele başlayabilir.

ZİHİNSEL ENGELLİ VE OTİSTİK ÇOCUKLARDA CİNSEL GELİŞİM ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0