Motor Gelişiminde Anormallikler

Hareket davranışındaki veya motor gelişimindeki anormallikler, el hareketlerinde ve kavrama yetisinde hissedilir derecede gariplik varsa motor gelişimindeki bozukluktan kaynaklı bir engel olabilir.

Motor Gelişiminde Anormallikler

Ebeveynler çocuklarını motor gelişiminde nasıl destekleyebilir?

Bazı çocuklar motor becerilerini akranlarına veya yaşıtlarına göre çok daha yavaş geliştirir ve bireysel hareketlerde bariz zayıflıklar gösterebilir. Ancak diğer alanlarda ise yine bu çocuklar normal bir gelişme göstermektedir. Bunlar normal olarak zekidir ve görme, işitme bozukluğu, fiziksel kayıp, diğer beyin ve sinir bozuklukları gibi başka bozukluklara sahip değildir. Bu çocuklar aslında motor becerilerini dikkat çekmeden geliştirirler, fakat bunun yanı sıra açıkça beceriksiz de davranabilirler. Dengesini kontrol etmekte sıkıntı yaşarlar, sıklıkla düşerler ve bisiklete binmek, scooter kullanmak, yüzmek gibi karmaşık hareketleri öğrenmede zorlanırlar.

Motor gelişiminde bir rahatsızlığın olası belirtileri ve hareket davranışındaki belirsizlikleri anlamak için birkaç eyleme bakılır. Çocuk yavaşça yürümeyi, koşmayı, atlamayı, merdivenlere tırmanmayı öğrenir. Yürümek, koşmak, tırmanmak, zıplamak, dengede durmak gibi eylemlerde zorlanan ve genellikle tökezleyen, çoğu zaman düşen çocuklara "motor beceriksizliği olan çocuklar" denir. El, parmak ve kol hareketlerinin koordinasyon tuhaflığı; çocuğun elindeki bir şeyleri sıklıkla düşürmesi, kavrayamaması, ya da bir topu atmayı ve yakalamayı öğrenmesi genellikle zordur. Boyama ve çizim, makasla kesim ve yapıştırma aktiviteleri sıklıkla sorunlara neden olur. Çocuğun bulmacalar ya da yapı taşları gibi inşaat oyuncakları ile oynaması zorluklar yaşatır.

Anormalliği ciddiye alın!

Vücut ve el motor becerilerinin gelişimindeki aksaklıklar çocuğun daha fazla gelişimini önemli ölçüde etkileyebilir ve davranışsal problemlerle ilişkilendirilebilir. Bu tür bozuklukları olan çocuklar zamanla normal fiziksel aktivite geliştiremezlerse, özgüvenlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırlar. Sonuç olarak, bu çocuklarda davranışsal sorunlarla daha sık karşılaşılır, endişeli davranırlar ya da saldırgan davranışlarla dikkat çekerler. Motor gelişimindeki beceriksizlik ve sınırlı hareketlerde erken tanı bu nedenle çok önemlidir.

Çocuğunuzu nasıl destekleyebilirsiniz?

Her çocukta ve her durumda motor anormallikleri için özel bir tedavi gerekli değildir. Çocuğun mevcut yetenekleri ile güçlendirilmesi ve aile içindeki gündelik koşulların düzeltilmesi durumunda olumlu gelişmeler gözlenebilir. Spor, oyun gruplarına katılım da yardımcı olabilir. Spesifik bir tedaviden bağımsız olarak, çocuğunuzun motor gelişimindeki herhangi bir anormallik için hedefe yönelik ve etkili bir destek sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzu gözlemleyin ve onun sorunlarını anlayın. Becerilerine ve güçlü yönlerine odaklanın, böylece onu benlik saygısında güçlendirir ve kendine güvenini desteklersiniz.

Her koşulda çocuğunuzda gözlemlediğiniz herhangi bir anormal durumu doktorunuzla mutlaka paylaşın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0