ÇOCUKLARIN MİZACININ GELİŞİMİ

Mizaç çocuklarda doğuştan gelen karakter özelliğidir. Mizaç, çevre ve kalıtımsal özelliklerine bağlı olarak ortaya çıkmaz. Ancak anne-babanın çocuğun mizacını kavramasıyla ve uygun rehberliğiyle yönlendirilebilir. Mizaç nedir ve nasıl ortaya çıkar gelin bakalım.

ÇOCUKLARIN MİZACININ GELİŞİMİ

Mizaç nedir ve nasıl ortaya çıkar?

Mizaç en basit anlatımıyla, insanlarda doğuştan olan özelliklerdir. Bu özellikler genelde karakteristik yapıda olabilirler. Mizacın ve yeteneklerin gelişimi çocuktan çocuğa farklılık gösterebilir. Fakat genelde 8 buçuk aylık oldukları süreçten sonra çocukların çoğu kendi karakterlerini ortaya koymaya başlayabilirler. Yaşadıkları gelişimle beraber kendi mizaçlarını da gösterme eğilimleri olabilir. Özellikle fiziksel gelişimleri ile birlikte zihinsel olarak da gelişebilirler. Bu gelişim kendini ilk olarak anne-babadan bağımsız hareket etme olarak gösterebilir. Çocukların, anne ve babalarına duyduğu ihtiyaç azaldıkça, kendi mizaçlarını ortaya koyma ihtimalleri de artabilir. Örneğin, bir çocuğun ilk defa yürümesi bile onun kendini ifade etmesi ve mizacını geliştirmesi için önemlidir. Anne ve babalar için bir mutluluk kaynağı olabilecek çocuğun ilk yürüyüşü, aslında çocuğun ilk bağımsız ve kendi mizacını ortaya koyabileceği hareketlerden birisidir.

Çocukların mizaç gelişimi nasıl ilerler?

Çocukların kişisel gelişimi ile beraber karar alma mekanizmaları da gelişmeye başlayabilir. Bununla beraber artık çocuk anne-babanın isteklerini sorgulayabilir ve hatta yapmayabilir. Bu süreçten önce anne ve babaya tam bağımlı olan çocuk, fiziksel ve zihinsel gelişimi ile birlikte aile içinde kendi düşüncesini uygulayabilen bir birey hâline gelebilir. Bu da çocuğun mizacı için bir o kadar önemlidir. Çünkü kendi kararlarını almaları ve kendi isteklerini uygulamaları onlara doğuştan gelen duygularını dışa vurmayı sağlayabilir. Yürüme örneğinden devam edersek eğer çocuk ilk yürüme anından sonra yürüme yeteneğini kazansa bile sadece istemediği için yürümek yerine emeklemeyi tercih edebilir. Ya da anne babasının yürüme isteğine karşı gelebilir. Bu kendilerini ifade etmelerinin ve doğuştan gelen mizaçlarının bir getirisidir.

Mizaç için şu söylenebilir: Mizaç doğuştan gelen davranış ve zihinsel düşünme şeklidir. Anne ve babaların düşünce yapılarından bağımsız bir şekilde ortaya çıkabilir. Tabii eğer zihinsel bir hastalıkları yoksa, eğer zihinsel hastalığı olan bir anne-babanın çocuğu ise çok düşük de olsa çocuk o zihinsel hastalığa sahip olabilir ve o şekilde düşünebilir. Fakat bu bile tam anlamıyla mizacı etkilemez. Mizaç kişinin kendini ifade etme şeklidir. Anne ve babanın düşüncelerinden etkilenmez. İleride çocuklara verilen eğitimle, çocuk çevresinden etkilenebilir. Fakat mizaç tam anlamıyla değiştirilemez. Mizacın doğal oluşu çocukların bazı hareketlerinde anne-babanın uyarılarını dahi etkisiz kılabilir. Örneğin, bir çocuk mizacı gereği dağınık olabilir. Düşüncelerinde dağınık olmanın daha rahat olduğunu kabul edebilir. Anne-babalar uyarılar yapsa da çocuk bu tutumundan vazgeçmeyebilir. Bu gibi durumlarda anne-babalar çocuklarının mizaçlarını iyi anlamalıdırlar. Çünkü mizaç kendini duygu ve düşüncelerde gösterebilir. Çocukların mizacı iyi bir şekilde kavrandıktan sonra ona uygun ve ters düşmeyecek bir şekilde rehberlik edilebilir ve mizacı bir noktaya kadar olumsuzsa olumlu yöne çevrilebilir.

ÇOCUKLARIN CEZALARDAN KURTULMAYA ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0