Kuru Ciltle Başa Çıkmak

Küçük çocukların ciltleri henüz çalışmayan hormonların etkisiyle kurumaya eğilimlidir. Kendi bakımını kendi yapamayacak kadar küçük oluğu için hassas cildinin kurumaması için bakım yapmak ebeveynlerin görevlerindendir.

Kuru Ciltle Başa Çıkmak

Bebeklerin cildi neden kurur?

Bebeklerin ciltlerinin küçük çocuklara göre daha hassas olduğu düşünülse de durum böyle değildir. Çocuklar bebeklere kıyasla dış dünyayla daha fazla temas hâlinde oldukları için ciltleri daha fazla yıpranır. Küçük çocuklar kendilerini pisletmekte ustadır. Sık sık temizlenme sebebiyle de ciltleri yıpranır.

Çocuğunuzun cildinin çok kuruduğunu fark ettiyseniz bunun sebebi nem kaybıdır. Nem kaybını önlemek için çocuğunuzun kuru ve sıcak havaya maruz kalmasına engel olmaya çalışabilirsiniz. Kış mevsiminde evlerin gereğinden fazla ısınması ciltte nem kaybına sebep olabilir. Bu sebeple evinizin sıcaklığını önerilen 18 ila 20℃ arasında tutun. Üşümeyi engellemek için ısıyı artırmak yerine kalın giysiler giydirmeyi deneyin. Sıcak havalarda ise çocuğunuzun cildi hassas olduğu için güneşin etkilerine karşı ekstra özenli olmanız gerekir.

Bebeklerin hassas cildinin kurumaması için ne yapmak gerekir?

Çocuğunuzu sık sık yıkamanız cildinin kurmasının temel sebeplerinden biridir. Yıkama sırasında yapılan hatalar da kuruluğun derecesini artırabilir. Gereğinden fazla sıcak sularla yıkamak, yıkama esnasında cildi hırpalayıcı hareketler yapmak veya yıkama sonrası sert bir biçimde kurulamak bu hatalar arasında sayılabilir. Çocuğunuzu yıkama sıklığını birkaç günde bire düşürürseniz cildindeki nem artışını mümkün kılabilirsiniz. Bazı günler cildini sadece sabunlu bir bezle silmek de bir seçenek olabilir.

Duş sırasında cildi kurutan sudan ziyade kullandığınız sabundur. Parfüm içeren sabunlar hassas cildini tahriş edebileceği için kullanmaktan kaçının. Anti bakteriyel sabunlar da bakterilere karşı direnci düşürdüğü için kullanılması önerilmeyen gruptadır. Bunlar yerine sadece kirli olan bölgelerde kokusuz saf sabun kullanabilirsiniz.

Çocuğunuzu yıkadıktan sonra vücudu hâlâ hafifçe ıslakken nemlendirici uygulamak kullandığınız ürünün emilimini artıracaktır.  Küçük çocuklar için uygun, mümkün olduğunca kimyasal içermeyen, parfümsüz nemlendiricileri tercih etmelisiniz. Bu konuyu doktorunuza danışarak uygun bir ürün önerisi isteyebilirsiniz. Nemlendiriciyi uyguladıktan sonra deride hassasiyet gözlemlediyseniz mutlaka doktorunuza danışın.

Cilt kuruluğu dışarıdan müdahale ile hafifletebilecek bir sorun olsa da asıl kaynağı yeterli sıvı alınmaması olabilir. Çocuğunuzun anne sütünü bırakmasından itibaren yeterli sıvı alımı konusunda özen göstererek cildinin nem kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0