Kronikleşen Uyku Problemleri

Kalıcı uyku problemleri nadiren kendiliğinden aşılabilir. Erken tanı ve teşhisle yardım alın, böylelikle tüm aile tekrar rahat, kaliteli uykulara dalabilirsiniz.

Kronikleşen Uyku Problemleri

Çocuklarda kalıcı uyku problemi neden oluşur?

Çocuğunuz sürekli uyku problemleri çekiyor ve bu durumu düzeltemediğiniz gibi ortada bir sebep de göremiyorsanız doktorunuza başvurup hemen yardım almanız gerekli demektir. Periyodik uyku problemleri mümkün olan en erken zamanda ele alınmalıdır. Özellikle uyku sorunları katılaşma ve kronikleşme eğilimindedir ve aile yaşamını ve ebeveyn çocuk ilişkisini önemli ölçüde etkileyebilir. Buna ek olarak eğer bir çocuk veya bebek düzenli uykuya alıştırılırsa, bebeğin büyümesini ve sağlıklı gelişimini de olumlu yönde etkiler. Bu nedenle dışarıdan destek almak ve sorunları tıbbi yardım ile erken aşamada çözebilmek çok önemlidir. Çünkü uyku problemleri her ne sebepten olursa olsun genellikle başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Her uyku problemi kendi bireysel çözümüne ihtiyaç duyar buna göre çocuklar uzun süre uykusuzluktan muzdarip olurlar. Ebeveynler de bebeğin sıkıntısına mecburen ortak olurlar ve birçok sıkıntılara yol açar. Bu nedenle inatçı sorunun yok olması için en iyi ve doğru yol aile olarak bir uzmandan kişisel tavsiye ve yardım almaktır.

Kalıcı uyku problemleri nasıl çözülebilir?

Çocuğunuzun günlük davranışını izleyin. Uyku bozuklukları, gün boyunca çocuğun sürekli olarak değişen davranışlarıyla ilişkilidir. Bununla birlikte çocuğun günlük davranışları ve ruh hali üzerindeki etkiler hastalığın niteliğine ve çocuğun yaşına bağlı olarak da büyük ölçüde değişebilir. Çocuk genellikle gündüz yorulduğunda veya gündüz yaşamış olduğu bir durumdan dolayı korkmuşsa uyku problemleri yaşayabilir. Çocuk birinden korkuyorsa, sürekli azarlanıyorsa veya bağırmalara maruz kalıyorsa, bunların etkisinde kalarak uykuya dalacakken sıçramalar yaşıyorsa bu durum derin uykuya dalmasına engel olur. Duygusal sebeplerle uyku sorunları da yaşanabilir. Sevdiği birinden ayrılmış ve onun özlemini çekiyor olabilir. Çocuğunuzu dikkatlice izleyin eğer endişe duyuyorsanız, davranışını dikkat çekici veya çok dengesiz buluyorsanız en kısa zamanda çocuk doktorunuza başvurun.

Bakıcı, bakım verenlerle iletişim halinde olun. Ebeveynler genellikle bu tür semptomları algılayamazlar bunun nedeniyse çocuklarının ya bakıcıda ya da kreşte olmasıdır. Çocuğun bakıcısından çocuğun günlük genel durumu hakkında bilgiler alın, sorular sorun ve fikir alışverişinde bulunmanız bu durumu çabuk kavramanızı ve bu duruma çabuk çözümler bulmanızı kolaylaştıracaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0