KREŞ SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Çalışan anne babaların, çocuklarının güvenilir bir yere emanet etmeleri gerekir. Kreşler, hem güvenirlik hem de çocuğun alabileceği eğitim açısından iyi bir seçenek olabilir. Fakat doğru kreşi bulmak çocuğun gelişimi için önemlidir. Kreş Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

KREŞ SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Kreş Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Bazı ailelerde hem annenin hem de babanın çalışması gerekir. Ebeveynlerin yokluğunda çocuğun bakımını ve eğitimini sağlayacak birisi ya da bir kurum gerekli olmaktadır. Bazı ebeveynler çocuklarını bakıcılara ya da dadılara emanet etmek istemezler. İkisini de hem çocuklarını yabancı birine emanet etmek istemediklerinden hem de çocuğun daha iyi bir eğitim almasını istediklerinden tercih etmeyebilirler. Bu durumda anne babalar için en iyi seçenek kreştir. Çünkü kreş hem çocukların sosyalleşmesini sağlar hem de onun yaşına uygun eğitimleri tamamlamasına yardımcı olur.

Anne babaların, bakıcı ve dadıda olduğu gibi kreş seçerken de dikkatli olmaları gerekir. Kreşler her ne kadar denetim altında tutulsa da kreş çalışanları her zaman bekleneni karşılamayabilir. Çalışanlar dışında kreşin fiziki ortamının da çocuğun gelişimi için uygun olması gerekir. Kreş seçerken göz önünde bulunduracağınız kriterler, çocuğunuzun sağlıklı bir eğitim almasını sağlayacaktır. Kreş seçimi sırasında dikkat etmeniz gereken en temel şeylerden biri öğretmenlerdir. Kreşte çalışan öğretmenlerin gerekli yeterliliklere sahip olup olmadığını öğrenmeye çalışmanız faydalı olabilir. Öğretmenin eğitimi dışında çocuklarla iletişimi de önemlidir. Çocuğunuzun kreşe gittiğinde öğretmenine güvenebilmesi ve ondan korkmaması gerekir. Öğretmenin aldığı eğitim ya da çocuğunuza sunacağı bilgiler ne kadar iyi olursa olsun eğer öğretmen çocuğunuza güven vermiyorsa çocuğunuz kreşe gitmek istemeyecektir. Bu nedenle öğretmenin çocuklara yaklaşımı önemlidir.

Belirlediğiniz kreşlerin müfredatını kontrol etmek de önemlidir. Çocuğunuza vermek istediğiniz eğitim ve terbiyeyi kreşin de sağlaması gerekir. Seçenekleriniz arasında bulunan kreşlerle iletişime geçerek müfredatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Kreş müfredatı ile çocuğunuza evde verdiğiniz terbiyenin paralel olması, çocuğun gelişimini istikrarlı bir şekilde ilerletebilmesi için önemlidir. Kreşte bulunan oyun alanları, sınıfların durumu gibi fiziki şartlar da göz önünde bulundurmanız gereken kriterler arasındadır. Kreşte bulunan sınıfların çok kalabalık olmamasına dikkat ederek çocuğunuzun daha sağlıklı bir eğitim almasını sağlayabilirsiniz. Bunun dışında kreşte bulunan oyun alanlarının da çocuğunuz için uygun olması gerekir. Oyun alanında bulunan oyuncakların çocuğun yaşına uygun olması gerekir. Ayrıca bu oyuncakların çocuklar için güvenli olmasına da dikkat etmelisiniz. Kırık, eski oyuncaklar çocuğunuz için güvenli olmayabilir.

DADI SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0