Korkular ile Baş Etmek ve Tuvalet Eğitimi

Korkulara sempatik yaklaşabilir miyiz? Tuvalet eğitimi verirken nelere dikkat etmelisiniz?

Korkular ile Baş Etmek ve Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitimi verirken nelere dikkat etmelisiniz?

Tuvalet eğitimi ve korkuların birbiri ile bağlantısına sifon sesi korkusunu örnek verebiliriz. Elektrik süpürgesini çalıştırırken bebeğinizin kaçması, mikser sesinden ürkmesi, siren sesi ile ağlaması, köpek havlaması ile sıçraması korkularına örnek olabilir. Sizde bu korkulara yumuşak tepkiler verebilirsiniz. Böylelikle bebeğinizin korkularını daha kolay yenmesini sağlayabilirsiniz. Su motoru, aspiratör gibi cihazların seslerinden korkan bebekleri benzeri aletlere yakın tutarak korkularını yenmeye zorlamanız onlar için pek de iyi olmayabilir. Korkuların kendiliğinden geçmesini beklerken siz de bebeğinizin korkularını kabullenebilir, soğukkanlı tepkiler verebilirsiniz. Böylelikle bebek sizlerden korkulu rüyalarının aslında normal olduğunu yavaş yavaş anlayabilir. Sadece bu tip seslerden değil, ani hareketlerden de bebeğiniz korkabilir. Aniden, onu duruma alıştırmadan yaptığınız hareketler onu korkutabilir.

Eğer farklı hareketlerden korku duyan bir bebeğe sahipseniz, onu üzerindeki kıyafetleri çıkartmadan önce bile bilgilendirmelisiniz, bu daha sakin olmasını sağlayacaktır.

Oyun oynamadan önce “Bak şimdi ne yapacağım, seni omzuma alacağım.”, “Seni uçak yapacağım.” gibi ön bilgilendirmeler ile bebeği duruma hazır hâle getirilebilirsiniz. Ayrıca bu ön bilgilendirmeler bebeği yapacaklarınıza karşı heyecanlı hâle getirebilir ve oyundan keyif almasını sağlayabilir.

Korkulara sempatik yaklaşabilir miyiz?

Korkuları olan çocuğunuz tuvaletinin geldiğini söyleyemiyor ise ve herhangi bir tuvalet eğitimi yoksa enürezis (altını ıslatma) ve enkoprezis (dışkı kaçırma) gözlenebilir. Tuvalet eğitimi çocuğunuzun ve sizin sosyal hayatınızda da önemlidir. Çocuğunuza tuvalet eğitimini verirken, size verdiği sinyalleri izleyerek kontrolünü sağlayabilirsiniz. Yere çömelmesi bu örneklerden biri olabilir. Refleks olarak gelişen bu dönemlerde kazandığınız zaferleriniz de olabilir, kaybettiğiniz anlarınız da... Bebeğiniz 2- 3 saat arası altını ıslatmadan durduğunda, tuvalet için kendi giyinip soyunabilir hâle geldiğinde hemen hemen eğitimi tamamlanmış olabilir. Normal tuvalete alıştırabilmek için lazımlık uygun bir gereç olabilir ve korkusunu engelleyebilir. Önemli noktalardan biri ise çocuğunuz tuvaletini yapmak istediğinde korkutacak sözler söylememektir. Böylelikle tuvalet eğitimi rahatlıkla korkulu rüyalar arasından çıkabilir. Diğer korkularına da sabırla yaklaşmanız faydalı olacaktır. Eğer ciddi bir korku hâli yaşanıyorsa uzmanlardan yardım almalısınız.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0