MASKE VE KOSTÜM KORKUSU

Okul öncesi dönemdeki çocuklar, gerçekliği ve hayali henüz tam ayırt edemeyebileceklerinden maske veya kostümlü birilerini gördüklerinde onlardan korkabilir. Bunu yaşayan çocuğunuza yardımcı olabilecek birkaç öneriden söz edebiliriz. Maskeden korkan çocuk kendince gerekli sebeplere sahiptir.

MASKE VE KOSTÜM KORKUSU

Maskeden korkan çocuk

Çocuğunuz çevresinde maskeli veya kostümlü insanlar gördüğünde korkup ağlamaya başlayabilir. Bunun nedeni, içinde bulunduğu gelişim döneminde hayali şeylerle gerçeği ayırt edememesidir. Bu tür korkuları olan çocuklar, değişik kostümlü insanlarla birden iletişime geçmemeli onların yanına gitmek için zorlanmamalıdır.

Palyaço kostümü, çeşitli hayvan kostümleri gibi şeylerden korkan çocuğunuzla, bu tür maske veya kostümlerin kullanıldığı bir etkinliğe katıldıysanız, bunu sahnenin yakından izlemek yerine uzaktan izlemeyi tercih edebilirsiniz. Eğer çocuğunuzla etkileşim içinde bulunulan bir etkinlikse ve çocuk bundan korkuyorsa, ona ısrar etmemelisiniz. Çocuğunuz için farklı maske ve kostümler alarak onlarla oynamasını sağlamak da çocuğunuzun bu korkusunu azaltmak için faydalı bir yöntem olabilir.

Çocuğunuz bu tür etkinliklere gitmek istemediğinde ona ısrar etmeniz, okul öncesi dönemde görülmesi normal olan bu korkuyu kalıcı hâle getirebilir.

UYKUDAN YENİ UYANAN BEBEĞİNİZİ KOLAYCA BESLEYİN ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0