Kontrollü Fast Food Tüketimi

Çocuğunuzla dışarıda vakit geçirdiğiniz uzun bir günün sonunda yemek hazırlamak için enerjiniz kalmayabilir. Böyle durmalarda eve gidip yemek yemek veya bir restorana gidip dakikalarca yemek beklemek çocuğunuzun aceleci yapısı için uygun değildir. Fast food bazen mecbur kaldığınız en iyi seçenek olarak karşınıza çıkar.

Kontrollü Fast Food Tüketimi

Kontrollü fast-food tüketimi nasıl olmalıdır?

İçinde yaşadığımız toplum gereği hızlı tüketim ürünleri evden dışarı adımımızı atmasak dahi her zaman gözümüzün önündedir. Çocuğunuz için TV izleme süresini kısıtlasanız da reklamların etkisinden kurtulamazsınız. Siz daha önce denetmemiş olsanız da çocuğunuz dışarıda vakit geçirirken fast food yemek için hevesli olursa şaşırmamalısınız. Böyle bir istek karşısında beslenme programına sadık kalmak istediğiniz için net bir tavır sergileseniz de her zaman ikna edici olamayabilirsiniz. Her durumda ve zamanda çocuğunuz için hazırladığınız beslenme programına harfi harfine uymanızın mümkün olmadığını kabul etmelisiniz. Bu durum genellikle anneleri endişelendirse de alışkanlık hâline gelmedikçe programa dâhil olan farklı besinler düşündüğünüz kadar zararlı olmayabilir. Yani çocuğunuzun ara sıra fast food tüketmesi dünyanın sonu değildir.

Çocuğunuzun fast food konusunda tavrı aslında sizin tutumunuza göre şekillenir. Siz bu tür yiyecekleri yeme konusunda hevesliyken ondan aksi bir tavır beklemeniz anlamsız olacaktır. Çocuğunuzla dışarı çıktığında sizden bu tür yiyecekler talep etmesini istemiyorsanız sağlıklı seçeneklere yönelmeyi kendiniz için de alışkanlık hâline getirin. Alışveriş merkezlerin yemek katları fast food konusuna karşı koymayı imkânsız hâle getirebilir. Çevresinde böyle besinler gören bir çocuğun bunları yemek istemesi oldukça doğaldır. Çocuğunuzu reddetmek istemiyorsanız böyle besinlerle karşılaşacağı yerlere götürmekten kaçının.

Çocuğunuz ısrarla fast food tüketmek istiyorsa ne yapmamız gerekir?

Çocuğunuz ısrarla fast food tüketmek istiyorsa bunu kendi kontrolünüzde tutabildiğiniz sürece endişe etmeyin. Ayda bir iki defa bu tür bir besin almak çocuğunuzun beslenme alışkanlıklarını kökten değiştirmesine sebep olmayacağı gibi sağlığında da büyük değişimler yaratmayacaktır.

Bir fast food yenecekse bunun ne olduğu ve içeriği oldukça önemlidir. Çocuğunuzun istediği yiyeceğin içeriğinin temiz ve besin değerleri açısından zengin olmasına özen gösterin. Örneğin çocuğunuz pizza yemek istiyorsa işlenmiş et bulunmayan ince hamurlu bir pizza ve yanında asitli bir içecek yerine ayran tercih etmek seçimi sağlıklı hâle getirebilir.

İçeriğini tam olarak bilemediğiniz için dışarıda yapılan yemeklere karşı ön yargılı olmanız doğaldır. Çocuğunuzun isteklerini evde kendiniz yapmayı deneyerek içeriği temiz ve sağlıklı bir öğün hazırlayabilirsiniz. Dışarıda yiyeceği bir hamburgerin köftesindeki etinin nerenden geldiği bilinmezken, güvendiğiniz bir kasaptan alacağınız etle bir hamburger yapabilirsiniz.  Yine dışarıda yiyeceği patates kızartmasının kaç kez kullanılan bir yağ ile kızartıldığını bilemeyeceğiniz için evde fırınlanmış patates yaparak çocuğunuzun isteğini bastırabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0