Kıyafet Konusunda Yaşanabilecek Problemler

Çocuklar çeşitli sebepler dolayısıyla giyinme, kıyafet seçimi gibi konularda zorluk çıkarıyor olabilirler. Bunun çocuğun cinsel kimliğini fark ettirmek, sosyal çevresinde kabul görmek gibi ihtiyaçlardan dolayı olduğu söylenebilir.

Kıyafet Konusunda Yaşanabilecek Problemler

Çocuklar neden kıyafet seçiminde zorluk yaşatır?

Özellikle okul öncesi dönemde bulunan çocuklarda kıyafet seçerken kararsızlık, mevsime uygun olmayan kıyafetler giymek isteme gibi durumlar sık sık görülebilir. Bu durum, her gün ebeveynler ve çocuk arasında bir kıyafet krizi yaşanmasına neden olabilir. Çocuğun kendi kıyafetini seçmesi, onun kendi kararlarını alma alışkanlığı kazanması için faydalı bir davranıştır. Çoğunlukla çocuklar 3- 4 yaşlarına geldiklerinde giymek istedikleri kıyafetleri kendileri seçmeye başlayacaktır. Bu durum onların kendi cinsiyetlerini tanımaları ve cinsiyetlerine uygun davranmaları gibi birçok duruma katkı sağlayacaktır. Böyle durumlarda çocuğunuzla inatlaşmadan onun giymek istediklerini seçmesine izin vermelisiniz. Yaz aylarında kaban giymek istiyor veya kışın kaban giymeden dışarı çıkmak istiyorsa buna izin vererek kendi tercihinin sonuçlarını tecrübe etmesini ve bir dahaki sefer daha uygun kıyafetler seçmesini sağlayabilirsiniz.

Bazı mükemmeliyetçi ebeveynler, çocuğu uyumsuz kıyafet tercihinde bulunduğu için rahatsız olup çocukla kıyafet konusunda inatlaşabilir. Böyle zamanlarda çocuğunuz, kendini kanıtlamak için daha çok inat edecektir. Unutulmamalıdır ki çocukların kendi kıyafetlerini seçmeleri onların öz güven kazanmasını ve kendilerini kanıtlamasın sağlar. Bu çocuğun uyumlu giyinmesinden daha önemli bir konudur.

Çocuklar evdeyken çıplak dolaşmak istiyorsa ne yapmalıdır?

Bazı çocuklar ise evdeyken çıplak dolaşmak istiyor, ona bir şeyler giymesini söylediğinizde bunu reddedip bu konuda ısrar ediyor olabilir. Böyle durumlarda çocukla inatlaşıldığında muhtemelen bu davranış daha da tetiklenecektir. Çocukların bu şekilde davranmasının kesin bir sebebinden söz edilemese de bu duruma çocuğun güç gösterisinde bulunmak istemesi, ilgi görmek istemesi gibi sebepler yol açıyor olabilir. Böyle durumlarda çocuğunuzun neden bu şekilde davrandığını anlamaya çalışmalısınız. Ona kızıp bağırmadan onunla ortak bir noktada anlaşmaya çalışmak, insanların özel bölgelerinin her yerde açılmayacağını, sadece özel yerlerde açılması gerektiğini anlatmak, evde kendisinden başka kimsenin salon gibi ortak kullanım alanlarına çıplak gitmediğini, onun sadece tuvalette, banyoda ve kendi odasında çıplak olabileceğini belirtmek bu davranışın törpülenmesinde yardımcı olacaktır. Çocuk evde çıplak dolaşmaya başladığında, ilgisini farklı yönlere çekerek onunla giyindiği zaman birtakım etkinliler yapabileceğinizi söylemeniz ve böyle zamanlarda çocukla çok fazla ilgilenmemeniz de yararlı olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0