Kitap Okumanın Yararları

Çocuklar için önemli bir zaman geçirme türü olan kitap okuma, günümüzde çok az ailenin üstüne düştüğü bir konudur. Çocukların gelişiminde önemli bir yeri olan kitap okumanın yararlarından bahsedilebilir. Kitap okumanın yararları oldukça fazladır.

Kitap Okumanın Yararları

Kitap okumanın yararları nelerdir?

Günümüzde kitap okuyan yetişkinlerin sayısının azlığı kitap okuyan çocukların da az olmasına sebebiyet verir. Kitap okuyan bir neslin daha parlak düşüncelere ve hayat görüşüne sahip olacağı birçok uzman tarafından belirtilmiştir. Çocuğunuzu kitap okumaya yönlendirmeniz ve aynı zamanda kitap seçimlerinde de yardımcı olmanızda fayda vardır. Bunun için öncelikle ebeveyn olarak sizlerin kitap okuma alışkanlığı, eğer yoksa, edinmesi, akabinde çocuklarınıza bu alışkanlığı yansıtmayı amaç edinmeniz çocuğunuzun gelişimi açısından önem arz etmektedir. Kitaplar çocuğun hayal dünyasını olumlu yönde etkileyen, basit ve kolayca ulaşılabilen eşyalardır. Çocuklar konu olarak sevgi, şefkat ve güven içerikli kitaplara hem ihtiyaç hem de ilgi duyarlar.

Çocuklar için kitap yazımına neden dikkat edilmelidir?

Özellikle çocuklar için kitap yazımına dikkat edilmelidir. İnce nüansları olduğu ve yetişkinlere kitap yazmaktan çok daha meşakkatli olduğu bilinmektedir. Çocuklar için kitap yazmak çok yeni bir durumdur. 19. yüzyıl sonuna kadar çocuklar için böyle bir ayrım yapılmıyor, yetişkinler için yazılan kitapları çocuklara da öneriyorlardı. Bu tarz kitapların konuları genellikle serüvenler, hayali seyahatler, masallar ve ahlaki değerleri güçlendirmek amaçlı romanlardır. Yine de çocuk kitaplarının konusu kısıtlanmamalıdır. Çocuk kitapları aşk, ölüm, açlık ve sevgi gibi konuları da incelemekten çekinmemelidir. Yalnız bu konuları incelerken nasıl anlatıldığına dikkat edilmeli, konunun mahiyetinden ziyade anlatım biçimi burada çok daha büyük önem arz etmektedir.

Şöyle ki buradaki asıl olay, konunun içeriğinden ziyade, yazarın kalemine kalıyor. Burada yazarın kendi çocukluk dönemine geri dönerek o dönemdeki hayal gücünü kâğıda yansıtabilmesi önemlidir. Çocuk kitabı yazan kişinin yetişkin kitabıyla çocuk kitabı arasındaki farkı bilmesi ve ona göre kitaplarını yazması gerekmektedir. Yazdığı eserin, büyüklerin de keyif alacağı fakat çocuğa özgü olmasına dikkat etmelidir. Çocuklar için kitap yazmak önemli bir iştir. Çünkü o yaşlarda bir çocuğun hayatına dokunduğunuz zaman kalıcı izler bırakabilirsiniz. Bu sebeple kitabın içinde bulunan anti karakterlerin (kötü, düzenbaz veya yalancı) ilgi çekici olmamasına özen gösterilmeli ve herhangi bir ahlaki bozukluğu ilgi çekici olarak yansıtmamaya çalışmamanın çocuğun gelişimi açısından daha faydalı olacağı görüşü hakimdir.

ÇOCUKLARDA KABIZLIK VE KABIZLIĞA YOL AÇAN ETKENLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0