Kırık veya Çatlaklara Yapılabilecek Müdahaleler

Çocuklarda görülen kırıklar çabuk iyileşme eğilimindedir ancak kırıkların doğru ve sağlıklı bir şekilde iyileşmesi için tıbbi tedavi şart olacaktır.

Kırık veya Çatlaklara Yapılabilecek Müdahaleler

Kırık tespiti nasıl yapılır?

Özellikle hareketli çocukların günlük yaşantısında çeşitli aktiviteler sırasında düşmeye bağlı veya başka sebeplerle çeşitli uzuvlarında kırıklar veya çatlaklar görülebilir.

Kollarda, bacaklarda veya parmaklarda görülebilecek olan kırıklar genel olarak çabuk iyileşir ancak bu uzuvların tekrar doğru şekilde kaynaması ve iyileşmesi için uzman gözetiminde tıbbi tedavi gerçekleştirilmesi zorunlu olacak denilebilir. Eğer çocuğunuzun düşmesinden veya başka sebeplerden dolayı kollarında, parmaklarında veya bacaklarında kırık olduğundan şüpheleniyorsanız vakit kaybetmeden çocuğunuzu doktora götürmelisiniz. Kırığı tespit edebilmek için dikkat etmeniz gereken belirtileri, kaza anında kırılması muhtemel uzuvdan gelebilecek kırık sesi, kırıklarda görülebilecek kırılması muhtemel uzuvdaki şekil bozukluğu, uzvu hareket ettirememe veya ağırlık kaldıramama, darbe alan veya kırılması muhtemel uzuvda duyulabilecek şiddetli ağrı karıncalanma hissi veya hissizlik, uzuvdaki renk değişikliği ve şişme olarak sıralayabiliriz.

Kırık ve çatlaklara nasıl müdahale edilmeli?

Darbe alan uzuvda çatlaktan şüphe ediliyorsa ve ciddi bir sorun yaşanma riski düşükse çıkık olabilecek bölgeyi hareket ettirmeden bir uzmana danışmalısınız. Eğer çocuğunuzu bulunduğu yerden başka bir yere taşımanız gerekiyorsa çıkık olabilecek bölgeyi düz bir tahta, cetvel, kitap, dergi ve benzeri düz ve sert bir cisimle sabitleyerek yumuşak bir cisimle sararak bölgeyi hareketsiz hâle getirmeye çalışın. Bu malzemeleri bulmakta güçlük çekiyorsanız küçük ve sert bir yastık veya benzeri bir cisim de kullanabilirsiniz. Ancak bunu yaparken bölgedeki kan dolaşımını engellemeyecek şekilde uygulama yapmaya dikkat etmelisiniz. Eğer bölgeyi hareketsiz hâle getirebilecek herhangi bir cisim bulamıyorsanız bölgeyi sabitlemek için kendi kolunuzu da kullanabilirsiniz. Yaralanan çocuğa sağlık görevlilerinin müdahale etmesini beklerken uyguladığınız desteği sık sık kontrol etmelisiniz. Bölgede görülebilecek şişmeyi engellemek için buz uygulaması yapabilirsiniz.

Eğer boyun ve sırtta kırık gerçekleştiğinden şüphe ediyorsanız çocuğunuzu hiçbir şekilde yerinden kımıldatmadan acil servise haber vermelisiniz. Yardım gelene kadar çocuğunuzu rahat ettirmeye çalışın, onun üzerini örtün ve eğer imkân dâhilindeyse başını hareket ettirmemesi için başının çevresine sert cisimler koyun. Bu süreçte çocuğa herhangi bir içecek veya yiyecek vermemeye dikkat edin, kanama veya solunum durması gibi problemler gözlendiyse hemen müdahale edin.

Kırılan kemik, deriden dışarı çıktıysa ve kırık açık bir hâl aldıysa bölgeye temas etmeyin. Kemiğin dışarı çıktığı bölgeyi hijyenik bir bezle örterek kanama ciddi boyutlardaysa basınç uygulayın. Bu tür kırıklar meydana geldiğinde hemen acil yardım istemeyi unutmamalısınız.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0