İdeal Kilonun Üstünde Olan Çocuk

Çocuklarda şişmanlık ciddi bir problemdir. Ancak şişmanlık göreceli bir kavram olduğu için endişe etmeden önce doktorunuza danışmalısınız. Eğer çocuğunuz ideal kilo sınırının üzerindeyse kaynağını ve çözümünü araştırabilirsiniz.

İdeal Kilonun Üstünde Olan Çocuk

Çocuk ideal kilonun üstündeyse ne yapmalıyız?

Çocuğunuz akranlarına kıyasla daha şişmansa bunun için evde bilinçsizce bir diyet uygulamak yapacağınız en büyük hatadır. Bu durum genellikle çocuğunuza uzun vadede faydadan çok zarar verir. Bunu yerine doktorunuza danışarak bir uzman tarafından hazırlanacak beslenme programı doğrultusunda hareket etmeniz en doğrusu olacaktır.

Kilonun idealin üstünde olması müdahale edilmesi gereken bir problemdir. Dikkat edilmediği takdirde fazla kilo pek çok sağlık sorunun sebebi olabilir. Çocuğunuzun kilosunun idealin üstünde olmasının çeşitli sebepleri olabilir. Ancak elbette en temel sebebi çocuğunuzun beslenme programına dâhil olan yiyeceklerdir.

Şişman olan çocuğa diyet uygulamak gerekir mi?

Günümüzde anneler çocuklarının kilo artışından genellikle abur cuburları suçlu tutarlar. Bu çok da yanlış bir düşünce değildir. Ancak bu konuda sadece abur cuburları suçlamak yersizdir. Aşırı yağlı besinler, basit karbonhidratlar ve şekerli gıdaların da sürekli olarak tüketilmesi fazla kiloyu beraberinde getirir.  Bu yüzden çocuğunuzun beslenme programından bu tür besinleri çıkarılıp yerine besin değeri yüksek düşük yağ içerikli besinler eklenmelidir. Beslenmede en önemli şey çoğunlukla ne yendiği değil ne kadar yendiğidir. Bu sebeple porsiyon kontrolü konusunda da hassas olunmalıdır.

İçecekler kilo almaya sebep olan gizli kaloriler içerir. Bir bardak elma suyu birden çok elmadan elde edilmesine rağmen bir elmanın verdiği tokluk hissini vermez. Lif bakımından zengin meyveler tüketmek meyve sularına kıyasla tercih edilmelidir. Asitli içecekler de içeriğindeki yüksek miktardaki şekerden dolayı kalıcı kilolara sebep olur.

Yemek yeme alışkanlığı kazanmak düzenli ve saatli beslenmek anlamına geldiği için kilo kontrolüne yardımcı olur. Öğünlerdeki besinlerin seçimi günün hangi diliminde yenileceğine göre farklılık gösterir. Öğünler arasında ara öğünlerin olması enerjinin düşüşünün ve ana öğünde gereğinden fazla yemenin önüne geçecektir.

Çocuğunuza yiyebileceği kadar yemek vermiyor olabilirsiniz. Tabağındakini bitirmesi gerektiğini öğrendiği için gereğinden fazla beslenen çocuğunuz bir süre sonra buna alışarak kilo alabilir. Çocuğunuza yemeğini sakince ve uzun süre çiğneyerek yemesi gerektiğini öğretmeniz doyduğunda tokluk hissini anlamasına yardımcı olacaktır.

Yemek yeme bozukluğu olan çocukların bu probleminin altında genellikle psikolojik bir sorun yatıyor olabilir. Çocuklar kimi zaman stres altındayken yemek yemeye eğilim gösterebilir. İlginizi çekmek istediği her an ona bir yiyecek teklif etmeniz bunu alışkanlık hâline getirmesine sebep olabilir. Çocuğunuz yemek yemek istediğinde onun gerçekten aç olup olmadığını anlamanız gerekir.

Fazla kilo problemini çözmek için çocuğunuzun daha aktif olmasını sağlayabilirsiniz. Fazla kilolu çocuklar hareket etmekten kaçınırlar. Çocuğunuzun tabletiyle geçirdiği süreyi bir spora ayırmasını sağlayarak daha fazla hareket etmesine yardımcı olabilirsiniz.

Çocuğunuzun kilosunu ideal seviyelere çekmek için yapmanız gereken en önemli şey sizin de gerekli kurallara onunla beraber uyarak örnek olmanızdır. Önemli olanın çocuğunuzun daha zayıf değil daha sağlıklı olması olduğunu unutmamalısınız.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0