Kaygı, Hangi Durumdayken Tedavi Gereklidir?

Çocukları yanlış davranışlara sürükleyen kaygı, her çocukta farklı boyuttadır. Bazı çocuklara profesyonel yardım gerekliyken bazıları küçük pratiklerle durumu atlatabilirler.

Kaygı, Hangi Durumdayken Tedavi Gereklidir?

Kaygı hangi boyuttayken tedaviye ihtiyaç vardır?

Çocuklar büyüdükçe ruhsal olarak iniş çıkışlar yaşayabilir, birtakım kaygıları benimseyebilirler. Yaşanılan kaygı, çocuğun evden dışarı çıkmamasına neden olursa bu çocuğun yardıma ihtiyacı olabilir. Fakat ortamda sessiz kalmak, tanımadıklarına yaklaşmak istememek gibi durumları içinde barındıran hafif sosyal anksiyete ebeveynleri telaşlandırmamalıdır.

Bazen çocuklarda ebeveynlerin normal karşıladığı kaygılar görülebilir. Mesela çocuk, ailesiyle dışarı çıktığında evde ocağın altının kapalı olup olmamasından endişe duyabilir. Bu ilk etapta korkulacak bir şey değildir. Çocuğun korkuları, bazı sorumluluklar yüklenerek giderilebilir (evden çıkmadan önce ocağı kontrol etme görevi gibi).

Kısa zamanda işe yarayan bu çözüm, uzun vadede farklı birtakım sıkıntıları beraberinde getirebilir. Çocuk, artık hayatındaki en ufak şeyden bile kaygı duymaya başlayabilir (lise döneminde notlarının yüksek olup olmayacağını düşünmek gibi), endişeleri çocuğun hayatına odaklanmasını engelleyebilir. Böyle bir durumda çocuğun kaygılarının nedenini öğrenmek önemlidir. Sürekli bir tehlike altında hissettiren şey ortadan kalkarsa çocuk hayatına normal bir şekilde devam edebilir.

Bu tip durumlarda süreci uzmanla ilerletmenin faydası olacaktır. Uzman, çocuğun kaygı hâlindeyken girdiği öfkeyi kontrol altına alma metotları kullanabilir. Nefes alıp verişlerini yönetebilen çocuk, iletişim kurmakta başarılı olacaktır. Böylelikle çoğu zaman onu yanıltan düşünceler tanımlanarak üzerinde çalışılabilecektir. Zamanla kaygılarıyla nasıl başa çıkabileceğini öğrenen çocuk, endişesini de kontrol altına alabilecektir.

Bazı kaygılar, ebeveynlere hiç mantıklı gelmese de çocuk için güçlü bir etkiye sahip olabilir. Zaten endişe denilen kavramda, yaşanılan endişenin köklü bir nedeni olması gerekmez. Eğer çocuk bu yersiz endişelere kendini kaptırıyorsa yukarıda da sayılan bazı pratiklere uyarak bu durum ortadan kaldırabilir. Ebeveyn, çocukla endişe listesi çıkararak ona nasıl başa çıkacağını öğretebilir. Daha iyi sonuç alabilmek içinse bir uzmana görünmesi tavsiye edilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0