Katı Gıdaya Geçiş

Bebeğiniz yedinci ay sonunda katı gıdaya geçiş yapıyor. Peki, bu geçiş sürecinde dikkat edilmesi gerekenler ve tercih edilen gıdalar nelerdir, gelin birlikte inceleyelim.

Katı Gıdaya Geçiş

Katı gıdaya geçerken neye dikkat edilmelidir?

Bebeğinizin beslenmesinde ufak denemeler yapmaya yedinci ayda başlayabilirsiniz. Özellikle bebeğinizin daha sonraki aylara göre itiraz etme ihtimali daha düşük olacağından bu ayda katı gıdaya geçiş daha kolay denenebilmektedir. Biçim olarak sıkılmış, ezilmiş ya da püre hâline getirilmiş gıdaları tercih edebilirsiniz. Tuz ya da şeker eklenmemiş şekilde kendi yiyeceğiniz yemekten küçük bir ölçüyü ezerek bebeğinize yedirmeyi deneyebilirsiniz. Bunun yanı sıra rendelenmiş meyve, kıyma hâline getirilmiş veya çok küçük parçalar hâlinde doğranmış et ya da tavuk parçaları da denenebilir. Hazırlayacağınız yiyecekler sıvıyla katı arasında bir kıvamda olmalıdır ve balık gibi besinlerin iyi şekilde temizlendiğinden emin olunmalıdır. Daha katı gıdalara geçişte yumurta tercih edilebilir fakat beyaz kısmı bazen alerjik reaksiyona sebep olabileceğinden yalnızca sarısını doktorunuzun onayı dâhilinde yine ezerek bebeğinize yedirebilirsiniz. Bebek, beslenmesini yaparken kesinlikle gözetiminizde olmalı. Ayrıca bebeğinizin boğazına bir şey kaçma durumunda ne yapmanız gerektiğini bildiğinizden emin olmalısınız.

Katı gıdaya geçiş sürecinde dikkatli uygulamanız gereken bir diğer konu da ara öğünlerdir. Elle kavrama, çiğneme duyularını geliştireceğinden bebeğinize uygun ölçülerde küçük atıştırmalıklar da verebilirsiniz. Bebeklerin midesi yetişkinlere göre daha çabuk dolar ve boşalır. Dolayısıyla bir sonraki ana öğüne kadar verilen ara öğün, bebeğinizin aç kalmaması için de önemlidir. Özellikle oral dönemde verilen ara öğünler, bebeğinizin nesneleri ağzına almasında seçicilik sağlayabilir. Meme ve biberon alışkanlığını bırakma konusunda da ara öğünler hayatınızı kolaylaştıracaktır. Ara öğünlerde zamanlamaya dikkat etmeniz gerekir; doğru zamanlama iki ana öğünün tam ortasıdır. Ayrıca ara öğünü bir ''ödül'' yöntemi olarak kullanmamak gerekir. 

Yedinci ayda gözlemlememiz gereken bir diğer konuysa bebeğinizin diş sağlığıdır. Sürekli olarak bebeğinizin elinde gıda bulunması diş sağlığı açısından sakıncalı olabilir. Eğer bebeğinizin dişlerinde renk değişikliği fark ederseniz mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Sıvı preparatlar, vitamin ya da mineral takviyesi alan bazı bebeklerin dişlerinde grileşme görülebilir. Doktor kontrolünde çiğneme tableti kullanımıyla bu grileşme genellikle geçer.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0