Katı Gıdaya Başlangıç Hangi Besinlerle Yapılmalı?

Anne sütü, şüphesiz bebeğinizin ilk besini olmalıdır. Katı gıdaya geçiş döneminde ise bebeğiniz için en uygun besinleri tercih etmeye çalışmalısınız.

Katı Gıdaya Başlangıç Hangi Besinlerle Yapılmalı?

Katı gıdaya geçişte neye dikkat etmeliyiz?

Bebeğinizin katı gıda ile beslenmeye başlayacağı, hem ebeveyn olarak sizler için hem de bebeğiniz için yeni bir durum oluşturan bu süreçte dikkatli davranarak, bebeğiniz açısından en uygun besinleri seçmek isteyeceksiniz. Bunun için, söz konusu yeni sürece başlayacağınız gıdaların kolay sindirilmesi, bebeğinizin gıdaya verdiği tepki, onun sevmediği gıdada ısrar edilmemesi gibi durumlara dikkat ederek besin seçimi yapılmalıdır.

Katı gıdaya başlangıç için bu dönemdeki bebeğinize uygun olan bazı besin tavsiyelerinden söz edilebilir. Çocuk doktorunuzdan, bu besinlerin bebeğinize verilmesinde bir sakınca görülmediği yönünde onay aldıktan sonra bu gıdaları başlangıç için kullanmak fayda sağlayabilir.

Katı gıdaya başlangıçta süt benzeri bir gıda kullanmanız, bebeğiniz bu tada daha önceden alışık olduğu için bebeğinizin gıdayı kabul etmesinde kolaylık sağlayabilir. Kefir, yoğurt gibi gıdaların başlangıçta kullanılması, bu gıdaların tadının anne sütüne benzemesinden dolayı bebeğin bu durumu kabul etmesinde pozitif bir etki gösterecektir. Fakat bu besinlere şeker veya meyve gibi ek besinler katmanız, bir yanlış olarak değerlendirilir.

Katı gıdaya geçerken hangi besinle başlamalıyız?

Bu aşamada, şeker oranı düşük, besin değeri yüksek olan sebzeleri kullanmak da bebeğiniz için iyi bir başlangıç sayılabilir. Fakat sebze kullanacaksanız, göz önünde bulundurmanız gereken bazı durumlar ortaya çıkacaktır. Sebzeler, tat ve koku olarak, yoğurt ve kefir gibi besinlere oranla anne sütüne daha uzak olduğundan bebeğinizin olumsuz tepkileriyle karşılaşabilirsiniz. Başlangıçta havuç ve patates gibi tatlı sebzeleri kullanıp bebeğinizi sebzenin tadına ve kokusuna alıştırdıktan sonra, bebeğinizin diğer yeşil sebzeleri kabul etmesini kolaylaştırabilirsiniz.

Tavsiye edilen bir diğer gıda ise pirinç gevreğidir. Bu besin süte yakın kıvama getirilebildiğinden bebeğinizin pirinç gevreğini kabul etmesi çok da zor olmayacaktır. Ayrıca pirinç gevreği, konu hakkındaki birçok uzman tarafından önerilen ilk katı gıda olma özelliği taşımaktadır. Ancak pirinç gevreğini bebeğinize verirken, yoğurt ve kefirde olduğu gibi, pirinç gevreğinin içine meyve veya şeker eklemekten kaçınmalısınız.

Eğer katı gıda ile beslenme sürecine ezilmiş muz, elma püresi gibi tatlı besinlerle başlarsanız, bebeğinizin ileriki dönemlerde şeker oranı daha düşük olan besinleri reddetme ihtimali yüksektir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0