Karanlıktan Korkan Çocuk

Karanlıktan korkmak küçük çocuklar arasında oldukça yaygındır. Bu duruma aslında, gelişmiş hayal güçleri sayesinde karanlıkta kendilerini korkutmak demek daha doğru olacaktır. Çocuğunuz karanlıkla ilgili problem yaşıyorsa anne ve babası olarak ona bu korkusunu yenmesi için yardımcı olmalısınız.

Karanlıktan Korkan Çocuk

Çocuklar neden karanlıktan korkarlar?

Çocuğunuz karanlıktan korkuyorsa bu durumu kendi yöntemlerinizle çözmek yerine dikkat etmeniz gereken birkaç nokta olduğunu bilmelisiniz. Eğer çocuğunuzla dalga geçerek, korkusunun üstüne giderek veya ciddiye almayarak çözebileceğinizi düşünüyorsanız büyük bir hata yapmak üzeresiniz demektir. Çocuklar oldukça hassas ve kırılgandır. Korktukları şeyler hakkında kendilerini ifade etmekte bile zorlanıyorken sizin bu hatalı tepkileriniz korkularını daha da artırabilir. Böyle bir duruma sebep olmak istemiyorsanız karanlık korkusunu yenmesi için çocuğunuza yardım ederken dikkatli olmalısınız.

Karanlık korkusu bir yetişkin olduğunuz için anlamsız bir korku olabilir. Ancak söz konusu bir çocuk olduğu zaman bu durum hayatın tamamını etkileyen büyük bir problemdir. Bu durumda çocuğunuzla konu hakkında yargılamadan konuşmanız kabullenerek korkuyu yenmesine yardımcı olabilir.

Bazen küçük bir gece lambası çocuğunuzun karanlıkta güvenle uyuması için iyi bir yardımcıdır. Karanlıktan korkan bir çocuğunuz varsa gece lambası gibi loş bir ışık çözüm olabilir. Genelde çocuklar biraz daha büyüdüklerinde artık korkmasalar da alıştıkları için bu loş ışıkla daha iyi uyurlar. Işıkları tamamen açmak yerine çocuğunuzu bir gece lambasına alıştırmak orta noktayı bulmanızı sağlayacaktır.

Erken çocukluk döneminde oluşan karanlık korkusunu ve baş etme yöntemleri nelerdir?

Üç yaş çocukların hayal güçlerinin en kuvvetli olduğu dönemdir. Çocuğunuzun aslında karanlıktan korkmasının sebebi genellikle karanlıkta gizlenmiş yaratıklara inanıyor olmasıdır. Uyku öncesi odayı aramasına ve yatakların altına bakmasına izin vermek içini rahatlatacaktır. Hayal gücü çok gelişmiş bir yaş grubunda olduğu için bir oyuncağının onu karanlıktaki yaratıklardan koruyacağı fikri de çocuğunuza iyi gelebilir. Siz her an yanında olamasanız da o oyuncak sayesinde kendini güvende hissedecektir. Ancak bazen korktuğunda bunların hiçbiri işe yaramaz ve size sarılmak ister. Bu durumda uyuyana kadar yanında beklemeyi deneyebilirsiniz.

Çocuklar ebeveynlerinin davranışlarını taklit eder. Bu yüzden sizin korkmamanız çocuğunuzun karanlığı normalleştirmesine yardımcı olur. Karanlığı yalnızca odada yalnız kaldığında yaşaması kötü bir şey olarak kodlamasına yol açmış olabilir. Bu yüzden bazı akşamlar ailecek karanlıkta oturmayı ve sohbet etmeyi deneyin. Ayrıca karanlıkta oynanacak oyunalar için çocuğunuzun odasını tercih etmeniz bu durumu iyi duygularla bağdaştırabilir.

Karanlık korkusu genellikle çocuğunuzu korkutan bazı uyaranların tetiklemesiyle ortaya çıkar. Yaratık, hayalet veya canavar gibi kavramları içeren kitaplar, filmler veya hikâyeler çocuğunuzun bu tür korkularının ortaya çıkmasına yol açabilir. Bu tür içeriklere maruz kalmasına tamamen engel olamasanız da en aza indirmeniz korkunun ortaya çıkmasına engel olabilir. 

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0