Kabul Edici Ebeveynlik

Çocukların kişilikleri, tavır ve davranışları ailelerinde nasıl yetiştirildikleriyle yakından alakalıdır. Anne ve babalar çocuk yetiştirirken farklılıklarını kabul eder, bağımsızlığını destekler ve hoşgörülü olurlarsa çocukların kişiliğinin oluşumunu olumlu yönde etkileyebilirler.

Kabul Edici Ebeveynlik

Ebeveynlerin çocuk yetiştirme şekilleri aynı mıdır?

Ebeveynlerin çocuk yetiştirme biçimleri pek çok faktöre bağlı olarak şekillenir. Çocuk yetiştirirken tercih edilen hatalı yaklaşımlar çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkiler. Anne ve babaların çocuklarına karşı benimseyebileceği ideal yaklaşım tarzı sevgi ve şefkatle birlikte kabul edici olmaktır. Çocuk ailesi tarafından kabul edildiğinde kendini dış dünyada kuracağı her türlü iletişime hazır hisseder.

Çocuğun düşüncelerini önemsemek, davranışlarını onaylamak veya farklılıklarına saygı göstermek çocukta benlik saygısını yükseltir. Bu sayede çocuk kendini değerli ve özel hisseder. Anne ve babaları tarafından kabul görmeyen çocukların öz saygıları gelişmediği için hayat boyu bunun sıkıntısını çekerler. Aile tarafından onaylanma her çocuk için önemli olduğundan bu konuda bir aksaklık ruhsal açıdan pek çok olumsuzluğu beraberinde getirebilir.

Çocukların kişiliklerine etki eden durumlar nelerdir?

Çocuğu ile arasında olumlu bir bağ geliştirmek isteyen ebeveynler bunun için sağlıklı ve kaliteli bir iletişim kurmaya özen göstermelidir. Çocukla kurulacak iletişimin kaliteli olmasının en önemli kuralı dinlemektir. Çocuğun duygu ve düşüncelerini, ilgilerini, isteklerini anlamak için anne ve babaların iyi birer dinleyici olmaları gerekir. Çocuklar dinlendiklerinde kendilerini kabul edilmiş hissederler. Konuşulan konunun içeriği ne olursa olsun kendini ifade etmek için çabalayan bir çocuk için bunu gerçekleştirebileceği iletişim imkânları oluşturulmalıdır. Ailenin tamamını ilgilendiren konularda çocuğa da söz hakkı vermek, anlamayacağını düşünerek susturmak yerine konuşmaya teşvik etmek önemlidir. Kabullenmek için önce dinlemek ve anlamak gerekir.

Her çocuğun ilgi ve becerileri birbirlerinden farklıdır. Bir çocuğun ne tür ilgi alanlarına sahip olduğunu ve nelerde başarıyı yakalayabileceğini anlamak için pek çok şeyi deneyimleme fırsatının sağlanması gerekir. Bu sayede çocuk kendi farklılıklarını fark edebilir. Başarılı olduğu yönlerini keşfeden bir çocuk bu yönlerin üzerine yoğunlaşabilir. Böylece başarı beraberinde kendini değerli ve kabul görme hissini de getirecektir.

Çocukların ideal bir biçimde yetişebileceği tutum bağımsızlık kazandırmayı da içerir. Bir çocuk için kendi benliğini bulmak, bağımsızlığını kazanmak önce ailede başlar. Ailede kendini kanıtlamış ve kabul görmüş bir çocuk hayat boyu diğer ilişkilerini de bu doğrultuda yürütebilir. Ailenin bu konuda çocuğa örnek davranışlar sergilemesi de önemlidir.

Anne ve babalar çocuklarının bir birey olduğunu kabul etmeli, saygı ve hoşgörü çerçevesinde bir iletişimi benimsemelidir. Ailesi tarafından kabul görmüş bir çocuk farklılıklar konusunda hoşgörülü, kendi fikirlerinin arkasında durabilen, başkalarına saygı duyan ve uyumlu bir birey olacaktır. Bu nedenle anne ve babalar çocuk yetiştirirken yaklaşım tarzlarının çocuğun kişiliğini şekillendireceğini unutmamalıdır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0