İNATÇI ÇOCUKLAR

Çocukların inatçılığı gelişimlerinin doğal bir parçasıdır. Genellikle çocuklar ve ebeveynleri arasında çeşitli çekişmelere sebep olan inatlaşma krizlere sebep olur. Ebeveynler bu gibi durumlarda çocuklarının mizaçlarına göre doğru yaklaşımları benimsemelidir. İnatçı çocuklar ile doğru iletişim kurulmalıdır.

İNATÇI ÇOCUKLAR

Çocuklar neden inatlaşırlar?

Çocukların istediklerini yapmak veya yaptırmak için inatlaşmaları aslında gelişimlerinin normal bir parçasıdır. Çocuklar inatlaşarak konulan kuralları ve sınırları dener, bağımsızlıklarını kazanmak ve kendilerini ispat etmek için çaba sarf ederler. İnatçılığın en aktif olduğu dönemler genellikle gelişimin hızlıca sürdüğü ve kişiliğin şekillendiği okul öncesi dönem ile karakterin oturmaya başladığı ve çocukların büyüdüklerini kanıtlama çabasında olduğu ergenlik dönemidir. Bu iki dönemde de büyük krizlerin ortaya çıkışını engellemek için ebeveynler tarafından özenli davranılması gereklidir. Bu nedenle çocukların inatlaşmalarını yönetebilmek için anne ve babaların doğru yaklaşımları bilmesi gerekir.

Çocukların kendi kişiliklerini ifade etmelerinin en etkili yollarından biri inatlaşmadır. İnatlaşma yoluyla kendi sınırlarını çizen çocuk aynı zamanda anne ve babasının koyduğu sınırları da dener. Ebeveynler tarafından konulan sınırlar inatçı yapıdaki çocuklar tarafından sürekli olarak sınanır. Çünkü bu çocuklar kuralların ve sınırların sözel olarak sonuçlarını duymakla yetinmez, deneyimleri önemser. Bu nedenle her şeyi kendileri deneyimlemek, durumlara uyum sağlamaktansa bu durumları kendilerine uydurmak isterler.

Çocukların inatlaşması ileriki yıllarda kişiliklerinin oluşumu açısından önemlidir. İnatçı yapıdaki çocuklar ileriki yıllarda kendi ayakları üzerinde duran, bağımsızlığını ilan etmiş bireyler hâline gelirler. Ancak kimi çocukların inatçılığı gelişimlerinin gerektirdiği normal düzeyde inatçılıktan çok daha fazlaysa ve çocuklarda ciddi davranış ve uyum problemleri gözlemleniyorsa bu durum bir uzman desteğiyle çözülmeye ihtiyaç duyabilir.

İnatçı çocuklar nasıl davranılmalıdır?

Anne ve babalar çocuklarındaki inat davranışına karşı bazen gereğinden fazla baskıcı veya olması gerektiğinden daha anlayışlı davranışlar sergileyebilir. Bu gibi uç yaklaşımlar çocuğun inat probleminin çözülmesi açısından sağlıklı değildir. Bunun yerine çocuğa inatlaştığı konuyla ilgili nasıl yaklaşılması gerektiği mizacına, belli sınırları aşıp aşmadığına göre belirlenmeli ve tercih edilecek tutum tutarlı bir şekilde sürdürülmelidir.

İnatlaşmanın genel nedeni çocuğu ikna etmek konusunda yanlış tercihlerin yapılıyor oluşundan kaynaklanan çatışma hâlidir. Bu nedenle çocuklar istenmeyen şeylerle ilgili direnç gösterdiğinde bununla ilgili nasıl yaklaşılması gerektiği bilinmeli, inada inatla karşılık verilmemelidir.

FARKLI GELİŞEN ÇOCUKLAR VE AİLELERİNİN YAŞADIKLARI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0