İLK ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE GELİŞİM

İki yaş sonrasını ve zorunlu okul döneminden öncesini kapsayan ilk çocukluk döneminde gelişim, çocukların gelişiminin hızlı olduğu dönemlerden biridir. Bu dönemde gözlenen gelişimler çocuğu okul çağına hazırladığı için oldukça önemlidir.

İLK ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE GELİŞİM

İlk çocukluk döneminde gelişim nasıl ilerlemektedir?

Bebeklerin hayatındaki ilk iki yıl, fiziksel ve zihinsel olarak belli bir seviyeye erişmeleri ve sonrasında kazanacağı deneyimler için temel niteliği taşıdığından önemlidir. Sonrasında geçilen ilk çocukluk dönemiyse çocuğun karakterinin oluşumu açısından büyük önem taşır. Bu dönemde çocuklar fiziksel gelişimlerini sürdürürken duygusal ve sosyal açıdan büyük bir gelişim kat ederler. İlk çocukluk döneminde gelişim için uyaranlarca zengin bir çevrede olmak, sosyalleşme imkânları bulmak ve bu konularda aile desteği oldukça önemlidir. Eğer çocuk duygusal olarak desteklenmediği bir ortamda büyürse gelişimi olumsuz etkilenebilir.

İlk çocukluk döneminde çocukların düşünce biçimleri henüz karmaşık bir yapıda değildir. Pek çok konuda bilgi sahibi olacak kadar gelişmiş olsalar da henüz bildikleri yöntemlerin dışına çıkacak kadar iyi değillerdir. Benliklerini kazanma mücadelesi içinde oldukları iki yaş dönemi sonrasında çocuklar yalnızca kendi düşüncelerine önem verirler. Henüz başkalarını anlama ve hak verme zamanlarına gelmemişlerdir. Bu yaşlardaki çocuklar her şeyin merkezinde kendilerinin olduğuna ve pek çok şeyin kendilerine ait olduğuna inanırlar.

Çocukların okul öncesindeki gelişimi için aile ne yapmalıdır?

Okul öncesi dönemde çocuklar duygusal durumlar konusunda tutarsızdır. Henüz hangi duruma nasıl tepkiler vermesi gerektiğini kestiremeyen çocukların bu dönemde kafaları karışıktır. Bir şeye öfkeli gibi gözükürken kolayca ikna olabilir veya tepkisinin dozunu ayarlayamadığı için anlamsız bir konuda uzun süre ısrarcı olabilirler. Duygularını kontrol etmeyi beceremedikleri gibi gizlemeyi de beceremezler.

İlk çocukluk dönemi çocuğun zorunlu okul dönemi için ihtiyacı olan kazanımlarını elde ettiği dönemdir. Bu dönemde iş birliği, paylaşmak, grup içinde hareket etmek, topluma uyum sağlamak gibi değerler çocuğa aktarılır. Bu gibi değerlerin çocuğa aktarılmasında en faydalı iki yöntem örnek olmak ve oyunla aktarım yapmaktır. Anne ve babaların çocuklarına bu değerleri aşılayabilmesi için kendilerinin de iyi birer rol model olması gerekir çünkü çocuklar pek çok şeyi anne ve babalarını taklit ederek öğrenir. Buna ek olarak çocukla oynanan oyunlarda bu değerlere yönelik kavramlar aktarılabilir.

Çocukların okul öncesi dönemde duygusal ve sosyal becerilerinin gelişmesi için ailelerin desteği oldukça önemlidir. Buna ek olarak fiziksel ve zihinsel gelişim için oyun, müzik, spor gibi alanlardan faydalanılabilir. Bu dönemde elde edilen tüm kazanımlar çocuğu bir sonraki evreye hazırlar.

ÇOCUKLARDA KONUŞMA BECERİSİNİN GELİŞİMİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0