İKNADA ÖDÜLÜN ROLÜ

Çocuklar anne ve babalarının beklentileri, istekleri, koydukları kural ve sınırlar konusunda isteksiz, inatçı veya reddedici olabilir. Bu durumda kimi aileler çocuklarına isteklerini yaptırmak ve ikna etmek için ödüller sunar. Bu durum çocuğun eğitimi açısından sağlıklı bir yöntem olarak değerlendirilmez. İkna etme yöntemleri arasında ödül vermek de bir yöntemdir.

İKNADA ÖDÜLÜN ROLÜ

İkna etme yöntemleri nelerdir?

Anne ve babalar çocuk yetiştirirken çocuklarla iş birliği yapabilmek için türlü yöntemler dener. Ödüllendirme de bu yöntemlerden biridir. Ancak ödüllendirme pek çok açıdan değerlendirilmesi gereken önemli bir konudur. Çünkü ödül çocuklar için teşvik edici olabileceği gibi kurallara dair yanlış algılarının oluşmasına da yol açabilir.

Çocukları gerçekleştirdikleri olumlu davranışlar için ödüllendirilirken öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken ödülün niteliğidir. Çocuklara yapması gereken ödevini yaptığı, dişini fırçaladığı veya üzerinden çıkan kıyafetleri topladığı için somut bir ödül verilirse zamanla çocuk bu davranışın bir karşılığı olduğunu düşünerek buna göre hareket eder ve beklentiye girer. Bunun yerine doğru davranışlarda bulunan bir çocuk yerine getirdiği sorumluluklar için teşekkürü ve onayı hak etmiş olur. Anne ve babasının ödülü, çocuğa ettiği teşekkürdür.

İkna etmek için ödül sunmak işe yarayan bir yöntem mi?

Ödül konusu hangi durumlarda kullanıldığına bağlı olarak değerlendirilmesi gereken bir konudur. Anne ve babalar çocuklarını eğitirken pek çok sınırlama ve kural belirler. Çocukların da aileye ve topluma uyum sağlayabilmesi, doğru davranışlar sergilemesi ve kendi iyilikleri için bu kurallara uyum sağlamalarını beklerler. Çocuklar genellikle kurallara uyumu reddederek sınırları zorlamayı tercih eder. Bir kurala dair uyumsuz davranışlar sergileyerek sonuçlarını izlemeyi tercih ederler. Bu durumda anne ve babalar çocuklarını ikna için türlü yollar denerler. Hatalı yaklaşımlar çocuğu ikna etmeyi daha zor hâle getirebilir. Buna ek olarak bazı hatalı davranışlarsa kuralın algılamasının önüne geçer. Ödüllendirmek de kuralı algılamayı zorlaştıran ve hatta kuralı bir şarta bağlı olarak değerlendirmeye neden olan bir yöntemdir. Örneğin, bir çocuğun annesine ait bir eşyaya dokunması yasaklanmışsa çocuğu eşyayı bırakmaya ikna etmek için karşılığında çikolata verileceği söylendiğinde çocuk ikna olur. Genellikle çocuk sevdiği bir şey karşılığında hatalı davranışından vazgeçecektir. Ancak bu durum, o eşyaya bir dahaki dokunuşunun karşılığında bir çikolata elde etmek için ortaya çıkışına neden olabilir.  

Çocukları ödülle ikna etmek bir nevi rüşvet olarak değerlendirilebilir. Çocuk, iş birliği yapmasının gerekliliğini kavrayamayarak bunu kendi tercihi olarak değerlendirir. Bu gibi durumlarda ödül ortadan kalktığında çocuğun uyum davranışı da ortadan kalkar.

OKUL ÖNCESİ DÖNEMİN ORTALARINDA BULUNAN ÇOCUKLARIN KAZANACAKLARI BAZI BECERİLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0