Hırsızlık Yapan Çocuklar İçin Doğru Yaklaşımlar

Hırsızlık, çocuk davranışları içerisinde ciddiye alınması gereken bir konudur. Ebeveynlerin yanlış yaklaşımları ve sorunun ortadan kalkmasına yardımcı önlemlerin alınmaması, hırsızlığın davranış bozukluğu olarak kalmasına neden olabilir.

Hırsızlık Yapan Çocuklar İçin Doğru Yaklaşımlar

Çocuk hırsızlık yapıyorsa nasıl davranmalıyız?

Küçük çocuklar, aidiyet ve mülk kavramını bizim gibi irdeleyemezler. Onlar için bir eşyanın kime ait olduğunun önemi yoktur. Bir nesne dikkatlerini çektiğinde onu alıp kullanabilirler. Erken çocukluk döneminde bu tarz davranışlar hırsızlık sınıfına girmez. Fakat çocuğa, mülkiyet kavramının düzgün bir şekilde öğretilmesi gerekir. Bu eğitimi de en iyi anne ve babalar verebilir.

Bir çocuğun mülkiyet kavramını anlayabilmesi 4-5 yaşına kadar sürebilir. Bu süreçte anne-babaların çocuğa neyi kullanıp kullanamayacağını öğretmeleri gerekir. Ebeveynlerinin eşyalarını kullanmak isteyen bir çocuğu izin alması için uyarmak, ona her eşyayı istediği gibi kullanamayacağını gösterir. İzin isteme alışkanlığı sadece ev içinde değil başka ortamlarda da kazandırılmaya çalışılmalıdır. Gittiğiniz bir misafirlikte arkadaşının oyuncağını almak isteyen bir çocuğa mutlaka o oyuncağın kendine ait olmadığı ve izin alması gerektiği söylenmelidir. Çocuğun aidiyet ve mülk kavramlarını doğru bir şekilde öğrenebilmesi için anne babaların ona iyi birer örnek olmaları gerekir. Ev içerisinde eşlerin birbirlerinin eşyalarını kullanırken izin istemeleri ya da çocuklarının oyuncaklarıyla oynarken müsaade istemeleri çocuğun mülk kavramını anlamasına yardımcı olacaktır. Ayrıca çocuğunuza sadece ona ait eşyalar vermek de faydalı olabilir. Kendine ait bir odası, yatağı ve oyuncakları olması gerekir. Eve bir misafir geldiğinde eşyası izinsiz alınan bir çocuk rahatsız olacaktır. Böylece nasıl kendine ait eşyaların alınması kötü bir davranışsa başkalarının eşyalarını almanın da kötü bir davranış olduğunu kavrayabilir.

Çocuğun hırsızlık yapmaması için ne yapmalıyız?

Eğer 5 yaşını geçtikten sonra bile çocuk, başkalarının eşyalarını almaya devam ediyorsa bu duruma müdahale etmek gerekir. Çocuğa bu davranışın kötü olduğu düzgün bir dille anlatılmalıdır. Çocuğa hiçbir açıklama yapmadan onu sadece azarlamak faydalı olmayacaktır. Eğer çocuğun mülkiyet kavramında bir sorun yoksa ve bilerek hırsızlık yapıyorsa ortada daha ciddi bir sorun olabilir. Çocuğunuz bu davranışı, ev içerisinde yaşadığı sorunlardan dolayı sergiliyor olabilir. Stres altında olan çocuklar iç çatışma yaşarlar ve bu çatışma sonucunda biraz da dikkat çekmek için hırsızlığa başvurabilirler. Bu davranışın asıl nedenini öğrenmek gerekir. Altında yatan sebeplerin daha net ortaya çıkarılması için bir uzmandan yardım almak daha faydalı olabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0