Grafik Yetenekleri ve Dil Kullanımı

3-6 yaş aralığı, çocuk gelişiminin ergenlikten önceki ilk önemli basamağı olduğundan bu zaman içinde hem fiziksel hem de zihinsel büyük bir gelişim gösterirler. Grafiksel açıdan gelişim de bu manada önemli bir konu olmaktadır. Bu nedenle çocukların sağlıklı bir büyüme gösterip göstermediğini grafiksel yeteneklerinden de anlaşılabilmektedir.

Grafik Yetenekleri ve Dil Kullanımı

Grafik faaliyetlerinin gelişimi nasıldır?

5-6 yaş aralığındaki çocuklar hayal ettikleri kompozisyonları, büyük oranda kâğıtlara (basit bir şekilde) aktarabilirler. Bu dönemde çizmeyi en çok sevdikleri figür genellikle insanlardır. 5 yaş çocuklarının geneli, insan figürlerini bir baş ve gövde olarak çizerler. Baş görevi gören çemberden bir çizgi çekerek gövdeyi, gövdeden de yine çizgiler yardımıyla kol ve ayakları çizerler. Bu dönemde insan figürlerini, simgesel olsa da doğru olarak çizmeye başlarlar. Yine bu yaştaki çocuklar önceki yılların aksine belirli bir amaçla resim yaparlar, yani konuyu önceden düşünüp onu çizmeye çalışırlar. Kendi kendilerini yorumladıkları ve eleştirdikleri de görülebilir.

5 yaşındaki bir çocuğun bakarak, kare ve üçgen çizebilmesi beklenen bir davranıştır. Aynı zamanda yine önceden bakarak T, H, O, L, U, A, V gibi harfleri de çizebilirler. Daha sonraysa kendiliğinden birkaç harfi çizimlerinde kullanabilir. Ancak bu her zaman gerçekleşmeyebilir. Ev resmi çizmeyi severler ve genelde evleri bir kapı, bir baca ve iki pencereden oluşur. Resimlerini yine -istisnalar dışında- ustalıkla boyayabilir ve renkleri şekillerden taşırmamaya gayret edebilirler. Dört ana rengin yanında bazı ara renkleri de bilir, adlarını sorulduğunda söyleyebilir ve resimlerinde kullanabilirler.

5-6 yaş arasındaki çocukların konuşması, yetişkinlere daha da yaklaşmış ve akıcı bir hâl almıştır. Çoğunlukla sesleri dil bilgisi kurallarına göre kullanabilirlerken, “R” sesi istisnai bir durum olabilir ve çocukların genelinde doğru olarak çıkarılamayabilir. Genelde kısa şiirleri ezberleyebilir ve gerekirse şiirleri sesli olarak ya da ritim katarak okuyabilirler. Şarkılara eşlik edebilirler ve basit de olsa kendi kendilerine şarkı söyleyebilirler. Öykü ve hikâye anlatılmasından hoşlanan beş yaşındaki çocuklar, genelde bu öyküleri oyunlarında kullanmaya meyilli olabilmektedirler. Herhangi bir şekilde sorulduğunda ev adresini, adını, soyadını, yaşını ve ebeveynlerinin adını söyleyebilirler.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0