Grafik-Çizim Gelişimi

Sanatın tüm insan hayatındaki gelişimi, kişinin kendi içinde ya da dışında yaşadıklarını anlamlandırma ve bunu maddi veya dijital ortama aktararak kendisini ifade etme faaliyetleri olarak görülür. İkinci yıldan itibaren çocuklar, çeşitli karalamalarla kendilerini ve görüp hissettiklerini ifade etmeye başlarlar.

Grafik-Çizim Gelişimi

Çocuğun çizim kabiliyetini nasıl geliştirebilirsiniz?

Her ne kadar çocukların çizimleri karmaşık birer karalama ürünü gibi olsa da onların ince motor gelişimleri açısından önemli faaliyetlerdir. El kaslarının ve kalem tutuşlarının gelişmesiyle birlikte anaokulu dönemine kadar her geçen gün daha anlamlı çizimler yapmaları görülebilir. İleri geri veya yatay-dikey çizgiler, dairesel karalamalar, boyamalar ve renklendirmeler çocuklarınızın hem zihinsel hem de motor gelişimlerinin ne düzeyde olduğunu bizlere göstermektedir. Anaokulunda eğitim alan bir çocuk, hâlen iki-dört yaş arası çocukların yaptığı düzeyde karalamalar yapıyorsa gelişiminin bir evresinin hâlâ sürüyor olduğu düşünülebilir. Bu durum, beceri eksikliğinden ya da yaşıtlarının bakım fırsatlarından uzak kaldığından kaynaklanıyor olabilir ve nedenleri araştırılması gereklidir. Uzman çocuk psikologlarına danışarak böyle bir durumun neden yaşandığı hakkında fikir alınabilir.

Çocukların çizimleri ne anlatır?

Çocuklar genelde, elleri serbest bir şekilde kâğıt üzerinde çizim yaparlarken (karalarken) size bir hikâye anlatabilirler ve o hikâyeyi tasvir edebilirler. Bu çok sık karşılaşılan bir kendini ifade etme çabasıdır. Ayrıca sizden de bu öyküyü dinlemenizi ve eşlik etmenizi isteyebilirler. Birlikte çizim yapmak bu bakımdan faydalı olabilmektedir. El hareketlerinizi ve çizgilerinizi izlediklerini fark edeceksiniz. Çocuklar, çizdikçe oluşan çizgilerin farkındadırlar ve onların kendilerinin bir eseri olduğunu bilirler. Bu nedenle çizgiler, bize çocuğun zihinsel ve fizyolojik gelişimini yansıtmaktadır. Çizim yaparken çocukları tamamen özgür bırakmak ve herhangi bir şekilde onları eleştirmemek çok önemlidir. Aksi hâlde onların kendilerini en azından çizerek ifade etmeleri şevkini kırabilirsiniz. Bu dönemde çocuklar, kendiliğinden hem dairesel hem de harflere benzeyen şekil taslakları çizebilirler ve bu genelde X ya da V gibi harfler olabilmektedir. Kalemi genellikle, daha sık kullandıkları ellerinin başparmağı ve işaret parmağı arasında tutarlar. Kalemi ucuna yakın yerden kavramaları muhtemeldir. Bu eylemle çocuğunuzun hangi elini aktif kullanıp kullanmayacağını da anlayabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0