Göz Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Görme duyusu dünyaya geldiğimiz andan itibaren etrafımızda olan biteni anlamlandırmak için en önemli duyumuzdur. Bu sebeple göz sağlığını korumanın önemi çok büyüktür.

Göz Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göz sağlığı için neye dikkat etmeliyiz?

Çocuğunuzun göz sağlığını korumak başlıca ebeveynlik görevlerinizdendir. Göz sağlığını korumak için çocukluktan itibaren alınacak bazı önlemler alışkanlık hâline gelir ve hayat boyu sürer. Ayrıca çocuklukta göz sağlığına özen göstermek yetişkinlik döneminde ortaya çıkabilecek problemleri geciktirebilir.

Çocuğunuzun rutin doktor kontrollerine göz muayenesini de eklemek alınacak önlemlerin başındadır. Hasara bağlı göz kusurları erken fark edildiğinde birtakım yöntemlerle ortadan kaldırılabilir veya ilerlemesinin önüne geçilebilir. Bebeklik döneminde başlaması gereken bu kontroller çocuklukta yılda bir defa yapılabilir. Çocuğunuz düşük kiloda veya prematüre olarak doğduysa ya da doğumundan itibaren bir göz anormalliği varsa kontrolleri daha sık yapılabilir.

Güneşten korunmak cilt için olduğu kadar gözler için de önemlidir. Güneş ışınlarının en dik açıyla geldiği öğlen saatlerinde uzun süre güneşe maruz kalmak birtakım problemlere yol açabilir. Güneşe mümkün olduğunca öğleden sonraları çıkmak veya güneş gözlüğü, gölgelikli bir şapka kullanmak çözüm olabilir. Ancak her defasında güneş gözlüğü kullanmak güneşe karşı savunmasız bırakabileceği ihtimali sebebiyle tartışmalıdır. Ancak yine de güneş gözlüğü tercih etmek istiyorsanız çocuğunuzun göz sağlığı için ihtiyaç duyduğu korumalara sahip bir model için konunun uzmanına danışabilirsiniz.

Çocuğun göz sağlığını korumak için ne yapılabilir?

Çocuğunuzun gözlerini olası kazalardan korumanız göz sağlığı açısından çok önemlidir. Ancak çocuklar hareketli ve meraklı oldukları için bu durumu kontrol etmeniz pek mümkün değildir. Yaralanma riski olan bir aktivitede bulunuyorsa veya klorlu bir havuzda yüzecekse koruyucu gözlük kullanmasını sağlayarak riski hafifletebilirsiniz. Çocuğunuzun bulunduğu ortamı güvenliği için korunaklı hâle getirmeye ve seçeceğiniz kreşin de aynı şekilde olmasına dikkat edebilirsiniz.

Teknolojide yaşanan gelişmeler sonucu çocukları artık ekranlardan kaçırmak pek de mümkün değildir. Televizyon, telefon, bilgisayar veya tablet ekranları çocuğunuzun göz sağlığı için zararlıdır. Uzun süre bakılması hâlinde gözlerde yorgunluğa sebep oldukları için bu gibi elektronik aletleri kullanma süresini sınırlamak bir çözüm olabilir. Günlük koyduğunuz kota dâhilinde ekrana bakması saatlerce bakmasına kıyasla zararı minimuma indirecektir.

Göz sağlığını tehdit eden alerjik bir problem olması durumunda alerjene karşı çeşitli önlemler alabilirsiniz. Örneğin polen mevsiminde mümkün olduğunca korunaklı bir gözlük kullanmak bir öneri olarak düşünülebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0