Gelişim Döneminde İlgi Eksikliğinin Etkileri

Çocukların sağlıklı bir psikolojiye sahip olabilmeleri için ihtiyaçları olan ilgiyi görmeleri gerekir. İlgi eksikliği yaşayan çocuklar bunun etkilerini hayatları boyunca hissedebilirler.

Gelişim Döneminde İlgi Eksikliğinin Etkileri

Aileler çocuklara nasıl davranmalı?

Hayvanlar da dâhil bütün canlılar ilgiye ihtiyaç duyarlar. Küçük çocukların ilgiye olan ihtiyaçlarıysa biz yetişkinlerden daha fazladır. Doğdukları andan itibaren her bebek, anne babasının ilgisine muhtaçtır. Fakat çocuğu sadece yedirip, içirip, giydirmek ilgiye olan ihtiyacını gidermeye yetmez. Onun oynadığı oyunlara dâhil olmak, sürekli sohbet etmek, nasıl hissettiğini sormak da gerekir. Çünkü çocuklar fark edilmek ve ebeveynleri için önemli olmak isterler.

Gelişim döneminde yeterince ilgilenilmeyen çocukların psikolojisi nasıl olur?

Küçük çocukların dünyası sosyal bir çevre kazanana kadar kendilerinden ibarettir. Onlar için kendileri ve aileleri vardır. Bu kısıtlı alanda yaşayan çocuk için en önemli mesele kendileridir. Kendi isteklerine göre yaşamak ister ve elde ettikleri başarıların takdir edilmesini beklerler. Ailesinin ilgisini çekmekte başarısız olan çocuklar giderek hırçınlaşmaya başlayabilirler. Ailesine kendisini ifade edememek onu giderek kızdırır ve zamanla onların ilgisini çekmek için farklı yollar ararlar. Bunun için de yanlış yolları seçebilirler. Çocuklar ailelerinin ilgisini çekebilmek için kavga edebilirler, hırsızlık yapabilirler hatta ileride suç bile işleyebilirler. Fakat bu yolları da başarısız olur çünkü ilgi yerine ceza ve yaptırımlarla karşılaşırlar.

Çocuğunun ilgisiz kaldığının farkında olmayan ya da bunu kabul etmek istemeyen aileler, ilk önce birbirini suçlar sonra çevredeki anne babaları suçlarlar. Bu da yetmeyince öğretmenlerinin çocuklarıyla yeteri kadar ilgilenmediğini öne sürerler. Fakat çocuğa en başta ilgi göstermesi gereken kişiler, kendileridir. Çocuklar ailelerinin ilgisini çekme çabalarına çok küçük yaşta başlarlar. Konuşarak kendini ifade edemeyen çocuk, ebeveynlerinin onunla ilgilenmesi için yaramazlık yapar. İki yaş civarındaki çocuklarda bu durum “inatçılık” davranışıyla kendini gösterebilir. Hatta çocuğunuza söz geçirebilmek için ters psikoloji uygulamanız bile gerekir. Çocuğun ilgi ihtiyacını karşılamak için onu yaptıkları yüzünden cezalandırmak yerine çocukla oturup konuşmak gerekir. İsteklerini ve duygularını sormak, kısacası bir birey yerine koymak gerekir. Çocuğunuz sizin tarafınızdan dinlendiğini ve sevildiğini hissettiğinde, yaptığı yaramazlıklara gün geçtikçe ihtiyacı olmadığını fark edecektir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0