Gardırop Savaşları

Çocuğunuzla giyinme ya da giyilecek kıyafeti seçme konusunda sürekli bir mücadele içinde olabilirsiniz. Giyinme sorunu bu çağlardaki pek çok çocuk ve anne baba arasında yaşanabilen normal bir durumdur.

Gardırop Savaşları

Giyinme sorunu neden kaynaklanır?

Çocuklar kendilerine has kişilik özellikleriyle dünyaya gelirler. Her çocuk farklı özellikler taşır. Aynı ailede büyüyen kardeşler arasında bile kişilik özellikleri açısından çok büyük farklılıklar olabilmektedir. Hatta tek yumurta ikizi olan kardeşler bile birbirlerinden farklı özellikler göstermektedirler. Bireyleri birbirinden ayıran ne varsa, karakterinin özellikleridir. Çabuk kızması ya da sakin olması, güler yüzlülüğü ya da melankolik yapısı, içe dönük ya da dışa dönük olması gibi her türlü özellik çocuğun kişilik özelliğidir. Çocuklarda kıyafet seçimi ve giyinme isteği de karakter özellikleriyle doğru orantıdadır. İki erkek kardeşten birinin mavi diğerinin yeşil sevmesi, birinin yünlüye karşı alerjisinin olup diğerinin yünlü alerjisinin olmaması gibi pek çok örnek verilebilir.

Bu dönemde çocuğunuzun sevdiği kıyafet ya da eşyalarına bağlılığı tıpkı ebeveynine duyduğu bağlılık gibi kendini güvende hissetmesini sağlamaktadır. Dolayısıyla aynı kıyafeti günlerce üstünden çıkarmaması hatta kirli sepetinden bulup giymek istemesi bile çok normaldir. Doğumundan itibaren ebeveynin seçimleriyle giydirilen çocuk artık kendi zevklerini ebeveynine yansıtabileceğini ve tercihlerini bu yönde yapabileceğini düşünmektedir. Kıyafeti değiştirilmesi ya da giyindirilmesi istenen çocuklar, dış etmenlere karşı yeterince yetkinlik kazanamadığından anlamsız bir şekilde sürekli anne babanın müdahaleleriyle karşı karşıya kalmakta olduklarını düşünürler. Bu eylem çoğunlukla çocuğun ağlaması, ebeveynin öfkelenmesi gibi davranışlarla sonuçlanabilir. Bu yaşlardaki her çocuk ve anne, baba arasında yaşanan bu sıkıntı ilerleyen dönemlerde düzelecek hatta unutulacaktır.

Giyinme sorununu nasıl çözülebilir?

Giyinme eyleminin anne, baba çocuk arasında çıkacak savaşlara yol açmaması için giyeceği kıyafetin satın alma aşamasında çocuğun zevkine hitap ediyor olması, kıyafetin mevsim özelliklerine uygun olması, çocuğun alerjik reaksiyonlarının takip edilmesi dikkat edilmesi gereken konulardır. Kış mevsiminde çocuğun yazlık kıyafetlerinin, yaz mevsiminde kışlık kıyafetlerinin kaldırılması, çocuğun giyinme eyleminin yapılacağı aşamada birden fazla (en çok iki seçenek) seçenek sunulması gibi tedbirler alınabilir. Bu süreçte çocukların yetişkinlerden daha hareketli olduğundan giydirilecek kıyafetin çocuğu bunaltmaması ve çocuğun kıyafet içinde kendini rahat hissetmesi, giyinme aşamasında çocuğa “Kendin giyebilir misin?” gibi teşvik edici cümleler kurmak “O renk çorap olmaz, bu ikisi uyumlu olmamış.” gibi olumsuz cümleler kurmamak oluşacak sorunların önüne geçmekte önemli bir detaydır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0