Eyvah Çocuğum Solak!

Geçmiş dönemlerde toplumumuzda solaklık büyük bir sorunmuş gibi görünse de günümüzde yerini ‘’Çocuğum solak böylece daha zeki!‘’ algısına bırakmıştır.

Eyvah Çocuğum Solak!

Çocuğun solak olması kötü müdür?

İnsan beyninin sağ ve sol yarım küre olmak üzere iki ayrı bölgesi vardır. Beynin sağ ve sol bölümleri farklı zihinsel süreçleri yönetir. Sağ eli kontrol eden beynin sol kısmı konuşma, dil, yazı yazma, mantık, matematik ve bilim konularından sorumludur. Sol eli kontrol eden beynin sağ kısmıysa müzik, sanat, algı ve duygulardan sorumludur. Sağ kısım soyut düşünüp büyük resmi görme kapasitesi sağlarken sol kısım daha detaylı özellikleri ayırt etme üzerinden gider.

Bugüne kadar yapılan araştırmalarda çocukların el tercihinin genelde anne veya babadan birinin el tercihinin sol olduğu çocuklarda solak olma yatkınlığı, anne ve babanın el tercihinin sağ olduğu çocuklara kıyasla çok daha fazla olduğu sonucuna varılmıştır. Bu oran iki ebeveynin de solak olma durumunda daha fazladır. Solaklık, çoğu kez genetik olup normal bir durumdur. Ancak bazı gelişimsel hastalıklarla ve problemlerle arasında bir ilişki gözlemlenmiştir. Sol beyin bölgesi dil öğrenme yeteneğini elinde bulundurduğundan, beyninin sağ bölgesi daha baskın çalışan solaklar dil öğrenmede güçlük çekmektedir. Okuma ve yazmayı öğrenmede zorluk gibi özgül öğrenme güçlükleri, kekemelik gibi konuşma bozuklukları sıkça görülen diğer sorunlardır. Solaklık konusunda aileler kadar bilim adamları da farklı fikirlere sahiptirler. Bazı bilim adamları solaklığın, genel bilişsel beceriler üzerinde dezavantajlar yarattığını savunurlar. Örneğin, solaklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), disleksi ve duygu durum bozuklukları görülme riski daha fazladır. Diğer yandan, bazı bilim adamları ise solaklığın, yani beynin sağ kısmı baskın olan kişilerin bazı alanlarda daha avantajlı olduklarını ortaya koymuşlardır. Örneğin solak bireylerde, beynin sağ ve sol kısımları arasındaki iletişim daha hızlıdır. Bu sayede solak bireyler aynı anda birçok işi yapabilmektedir.

Buna ek olarak solak kişilerin sözele (dile ait işlevlere) kıyasla, görsel işlevlerinin daha fazla gelişmiş olduğu düşünülmektedir. Bu yatkınlık, solak kişilerde artistik becerilerin daha fazla gelişmiş olmasına neden olabilir. Bu nedenle basketbol, hentbol, boks ve güreş sporlarıyla ilgilenenlerde; cerrahlarda ve heykel sanatı ile uğraşanlarda, müzik aleti çalanlarda solaklık çok önemli bir avantajdır. Solak çocuklar yazım ve imla kurallarında, sözel olmayan dili anlamada zorluk yaşayabilir. Bu nedenle düşük akademik başarıya sahip olabilirler. Bu zorluklar gerekli müdahale yapılmazsa öğrenme bozukluğuna ve dil-konuşma problemlerine neden olabilir. Çocuğunuzun solak olduğunu anlayıp sağ elini kullanmaya zorlamanız durumunda konsantrasyon bozukluğu ve hafıza zayıflığı, yazı yazmayı öğrenmede ve hızlı yazı yazmada güçlükler, kapasite yetersizliği, sürekli yorgunluk hissi, okulda zayıf notlar ve kendi yeteneklerine yönelik güvensizlik tedavisi uzun sürecek problemler yaşarlar.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0