Emzirme Sürecinde Göğüste Hissedilen Kütle

Memenizde hissedeceğiniz kütle emzirmeyle alakalı olabilir ve büyük olasılıkla tıkanan bir süt kanalında biriken bir kütledir.

Emzirme Sürecinde Göğüste Hissedilen Kütle

Emzirme sürecinde göğüste hissedilen kütle ne anlama gelir?

Bebek sağlıklı bir emzirme sürecinde üretilen sütle beslenir ve bu döngü emzirmenin sonuna kadar devam eder. Ancak bu döngüyü sekteye uğratacak bazı durumları yaşayabilirsiniz. Memenizde hissedebileceğiniz bir kütleden korkmak çok doğal bir tepkidir. Ancak bu kitle çok büyük ihtimal süt akışının bir şekilde engellemesi nedeniyle oluşmuş bir kütle olacaktır.

Tıkanmış olan alan çoğunlukla kırmızı ve hassas bir kütle olarak ortaya çıkacaktır. Böylesi bir rahatsızlığın size doğrudan bir zararı olmasa da önlem alınmalı ve gerekli işlemleri yapmalısınız. Tıkalı bir süt kanalının enfeksiyon kapması sağlıklı bir süt kanalından çok daha kolaydır. Emzirmenin sağlıklı bir şekilde sürmesi için süt akışının da doğal olarak devam etmesi gerektiğini aklınızda tutmalısınız. Bu nedenle emzirmeye devam etmek yapabileceğiniz en iyi tedavi yöntemi olabilir.

Memedeki kütleden nasıl kurtulabiliriz?

Kütleden etkilenmiş memenizi, her öğünde tamamen boşaltmaya çalışmak iyi bir başlangıç olacaktır. Bebeğinizin öğüne o göğsünüzden başlamasını sağlayabilirsiniz. Eğer bebeğinizin yeteri kadar sütü emmediğini düşünürseniz kalan sütü ellerinizle ya da pompayla akıtarak süt akışının devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Diğer yandan tıkanmış bölgedeki süt akışını engelleyen bir unsur, giysilerinizin uyguladığı basınç olabilir. Bu nedenle daha rahat ve memelerinizi sıkmayan giysiler ve sutyenler tercih etmek yerinde olacaktır. Başka bir yöntemse emzirme pozisyonlarını değiştirerek bebeğinizi beslemektir. Böylelikle farklı süt kanallarına basınç uygulayabilir ve tıkanmayı giderebilirsiniz. Süt her zaman kanallarda birikerek kütleye neden olmaz. Meme başının kurumuş süt nedeniyle tıkanması da böylesi bir kütleye neden olabilir. Steril pamuk yardımıyla meme başlarınızı açabilir ve süt kanallarının açılmasını sağlayabilirsiniz. Bu süreçte eğer mümkünse emzirmeyi bırakmamalısınız. Sorunun nedeninin süt kanallarının tıkanması olduğunu unutmayın. Bebeğinizin yeteri kadar beslenmesi kütlenin giderilmesi konusunda çok önemlidir.

Her ne yaparsanız yapın çabalarınız sonucunda kütle yine de oluşmaya devam edebilir. Eğer hassas bölgedeki kütleler nedeni ile daha fazla ağrı, tahriş ya da kızarıklık yaşarsanız mutlaka doktorunuz ile görüşmeniz gerekmektedir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0