Emzirme Döneminde Göğüslerde Oluşan Hastalıklar

Meme inflamasyonu ya da mastit oluşması, bebekten anneye geçen bir enfeksiyondur ve takip edilmezse bazı sorunlara neden olabilir.

Emzirme Döneminde Göğüslerde Oluşan Hastalıklar

Emzirme döneminde kadınların göğsünde ne tür rahatsızlıklar çıkar?

Özellikle yeni anne olan kadınlarda görülen bu enfeksiyon çeşidi, kadınların yaklaşık 1/20’sinde görülmektedir. Emzirme dönemi başlangıçta bazı zorlukları barındırsa da genel olarak uzun vadede daha sakin ve sağlıklı sürmektedir. Ancak bazı durumlarda mastit oluşumu gözlenir. Bu enfeksiyon emzirmenin herhangi bir döneminde ortaya çıkabildiği gibi genellikle doğumdan sonraki onuncu ve yirmi sekizinci günleri arasında çıkmaktadır.

Mastit oluşması nedir ve belirtileri nelerdir?

Bu enfeksiyonun nedeni çoğunlukla bebeğinizin ağzındaki bakterilerin, tahriş olmuş ya da çatlamış meme ucunuza bulaşması ve daha sonra da süt kanallarına geçerek göğsünüze dolmasıyla oluşmaktadır. Meme çatlaklıklarıysa genellikle ilk defa bebek emziren ve bebeğin yarattığı tahrişlere daha önce maruz kalmamış annelerde görülür. Bebeğin memeyi kuvvetli emmesi de çatlakların diğer bir nedenidir. Bu hastalığı anlayabilmek için bazı belirtilere dikkat etmekte fayda vardır. Bunların başında ciddi tahriş, sıcaklık, meme ucu bölgesinde ya da genel olarak memede şişlik, kızarıklık, sertlik, titreme ve 39 dereceye kadar çıkan yüksek ateş gelmektedir. Bu gibi durumlarda mutlaka tıbbi müdahaleye gidilmelidir. Genellikle hastalığın tedavisinde antibiyotikler kullanılmaktadır.

Hastalığın ilerlemediği durumlarda doktorunuzun önerilerini yerine getirmeli ve mastitli göğsünüzden acılı da olsa emzirmeye devam etmelisiniz. Bu durum sizin için zor olsa da enfeksiyonlu sütü akıtmak yapacağınız en iyi yöntemdir. Hastalığa neden olan enfeksiyon çok büyük olasılıkla bebekten size bulaştığı için bu emzirmede bir sakınca görülmemektedir. Eğer bebeğiniz sütü yeteri kadar alamazsa bir pompa yardımıyla da memedeki fazla sütü boşaltarak tedaviye devam edebilirsiniz.

Mastit ya da meme inflamasyonu hastalığının tedavisine uzun süreçte başlamamak ve geciktirmekse daha başka sorunlara neden olacaktır. Hastalığın ilerlemesi durumunda enfeksiyon kapan bölgede apse oluşabilir ve bu durumda da cerrahi operasyon gereklidir. Hastalıklı bölge lokal anestezi altında tedavi edilerek apse akıtılır. Bu süreçte göğüs eski sağlığına kavuşana kadar sadece sağlıklı göğüsten emzirme devam etmelidir. Ancak çoğu durumda hastalık bu kadar ilerlemez ve gerekli tedavilerin ardından sağlıklı emzirme sürecine devam edilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0