Emzirme Döneminde Annenin Beslenmesi

Emzirme döneminde günlük beslenmenize dikkat etmeyi, hem sağlıklı kalmak hem de bebeğinize yeterli sütü üretebilmek için göz önünde bulundurmalısınız.

Emzirme Döneminde Annenin Beslenmesi

Emzirme döneminde anneler neden beslenmelerine dikkat etmelidir?

Protein, kalori, vitamin içeren besinlerin gerekli düzeyde alınması hem annenin sağlığı hem de anne sütüyle beslenen bebeğin ihtiyaçları için gereklidir. Beslenme düzeninize dikkat ederek bu maddelerin ihtiyacınızdan ne fazla ne de az olarak vücudunuzda bulunmasını sağlayabilirsiniz.

Protein, vücudunuzda ve bebeğinizi beslediğiniz anne sütünde bulunması gereken önemli maddelerdendir. Günlük protein ihtiyacınızı karşılamak için, ihtiyacınızı belirleyip buna uygun beslenmek sizin ve bebeğiniz için önem arz eder. Günlük tüketeceğiniz 2,5-3 bardak arası yağsız ya da az yağlı süt, 1 bardaktan biraz daha fazla az yağlı yoğurt, 2 yumurta veya bunlara denk protein içeren besinler birer porsiyon oluşturur. Emziriyorsanız bunlardan günde 3 porsiyon tüketmeniz, büyük ihtimalle sizin ve bebeğiniz için gereken günlük protein ihtiyacını karşılayacaktır. İkiz veya üçüz bebek emziren annelerde veya bazı özel durumlar dolayısıyla ekstra protein ihtiyacı duyulabilir. Bir uzmana danışarak günlük ihtiyacınız olan protein miktarını karşılayacak şekilde beslenmeniz büyük fayda sağlayacaktır.

Emzirme döneminde anneler nasıl beslenmeli?

Doğumun ardından, her zamankinden daha fazla enerjiye ihtiyacınız olacağından günlük alacağınız kalori miktarı da önem taşır. Emziren anneler sütlerindeki besleyiciliği ve süt miktarını artırmak için de günlük alacağı kalori miktarına dikkat etmelidir. İhtiyacınızdan fazla kalori alımı, hamilelik döneminde aldığınız kiloları kaybetmenizi yavaşlatabilir veya buna engel olabilir. Düzenli olarak tartılmak, kalori alımını ölçmek için en basit yöntem olacaktır. Hamilelikte aldığınız kiloları düzenli olarak vermeye devam etmeniz, büyük ihtimalle uygun kalori miktarını alacak şekilde besleniyorsunuz anlamına gelecektir. Bu süreçte hızlı kilo kaybı görüldüğünde ya da kendinize uygun beslenme şeklini belirlemek için bir uzmana başvurabilirsiniz.

Emzirme döneminde vitamin alımı -özellikle C vitamini- olumlu bir katkılar sağlar. İhtiyacınız olan günlük vitaminleri belirleyip buna uygun beslenmeniz de sağlığınız için önemlidir. C vitamini içeren portakal, greyfurt, mango gibi yiyecekleri uygun miktarlarda tüketerek günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Bunların dışında demir açısından zengin, yeterli kalsiyumu içeren, tahıllı, karbonhidrat içeren, gıdaları da uygun miktarlarda tüketirseniz bebeğinizin beslenmesi, sağlığı ve kendi sağlığınız için uygun bir yaşam oluşturabilirsiniz. Günlük ihtiyaçlarınızın ne olduğunu ve bunları hangi besinlerden hangi miktarlarda alacağınızı bir uzmana danışarak daha detaylı öğrenmeniz yararlı olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0