Ebeveynlerin Yaptığı Hatalar

Yetişkinler olarak bazı şeyleri deneme-yanılma yöntemiyle öğreniriz ama ebeveyn olarak çocuklarımızın üzerinde böyle bir yöntem izlememiz mümkün değildir.

Ebeveynlerin Yaptığı Hatalar

Ebeveynlerin yaptığı sık hatalar nelerdir?

Yetişkin insanlar olarak hata yaptığımızda bunları düzeltme şansımız olabilir. Deneme yanılma yöntemiyle yaptığımız hataları telafi edebiliriz ya da ilk denemede başarılı olamadıysak ikincisinde beklediğimizden daha iyi bir başarı elde edebiliriz. İnsan olarak hata yapmaya açığız ve bu hatalar bir noktaya kadar anlaşılabilir.

Yetişkinler yaptıkları hataların sonucunda deneyim kazanırlar ve yaptıkları hatadan sonra karar alırken daha temkinli davranabilirler. Bir insanın kurduğu iş batabilir, arkadaşla edilen bir kavga sonucunda küslük yaşanabilir, bir öğrenci derslerinden birinde başarısız olabilir. Ama tüm bu hataların bir düzeltme payı vardır. İflas eden biri sonradan yeni bir iş kurmayı deneyebilir, küs olunan bir arkadaş affedilebilir, kalınan bir ders yeniden alınabilir.

Ebeveynler hatalarını nasıl tedavi edebilirler?

Birey olarak kendi hayatımızı etkileyen hataları telafi etmenin bir yolunu mutlaka bulabiliriz. Fakat ebeveyn olduğumuzda durum değişir. Çünkü ebeveyn olarak yaptığımız hatalar sadece bizi değil çocuğumuzu da etkiler. Bu hataların çocuğumuzun hayatında kalıcı etkileri olur. Yanlış yaklaşımlar bebeğin psikolojisini, sosyal hayatını ve kişiliğini etkiler. Bu noktadan sonra yapılan hatanın geri dönüşü olmaz. Ebeveyn olmanın en ağır yükümlülüğü, başka bir hayattan sorumlu olmaktır.

Çocuğumuzu yetiştirirken küçük hatalar yapılabiliriz. Fakat her duruma karşı ebeveynlerin kendi önlemlerini almaları gerekir. Çünkü çocuk yetiştirirken yapılabilecek hatalar çoğunlukla öngörülebilir. Çocuğun emniyetini sağlamak, doğru beslenme alışkanlıkları kazandırmak ve doğru terbiye etmek için dikkat edilmesi gereken belli başlı şeyler vardır ve bunlar uygulandığında hata payı düşer. Ayrıca bu noktada yapacağınız hataların biraz olsun düzeltilme şansı vardır. Fakat çocuğunuzun kişiliğini etkileyecek hatalarda kimsenin elinden bir şey gelmez. Bu konuda hataları önlemek için yapabileceğiniz en iyi şey, çocuğunuzu bir birey olarak düşünmeniz olacaktır. Siz bebeğinizi bir birey olarak tanıyıp anlamaya çalıştıkça zaten hangi adımları izlemeniz gerektiğini, çocuğunuzun yeterli ilgiyi alıp almadığını öngörebilirsiniz. Çocuğunuzun gelişimini engelleyecek hareketlerden kaçınmak ve çocuğunuza yeterli ilgiyi göstermek sizin için işlerin daha çözülebilir hâle gelmesini sağlayacaktır.


Devamını Oku...

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0