Ebeveynlerin Öfkelenmesine Neden Olabilecek Düşünceler

Anne ve babaların öfkelenmelerine, kendi duygu ve düşünceleri ya da olaylara kötü yönünden bakmaları da neden olabilir. Olumlu düşünce ve ifadelerle olaylara iyi tarafından bakmaya çalışmak, öfkelenme ihtimalini de azaltacaktır.

Ebeveynlerin Öfkelenmesine Neden Olabilecek Düşünceler

Ebeveynler olaylar iyi tarafından bakmayı nasıl başarır?

İnsanların çeşitli olaylar karşısında geliştirdikleri düşünceler ve olayları yorumlama biçimleri öfkelenme ihtimallerini ve seviyelerini etkileyebilir. Olayları sık sık olumsuz yönlerinden yorumlamak öfkelenme ihtimalini arttıracağı gibi bunun aksi şekilde olayların iyi tarafından yorumlanmaya çalışılması öfkelenme ihtimalini azaltıp öfkenin doğurabileceği olumsuz sonuçların oluşma ihtimalini azaltacaktır.

Ebeveynlerin öfkelenmesine sebep olan durumlar nelerdir?

Anne ve babaların sık sık olayları kötü tarafları ile tanımlaması ve yorumlaması öfkelenme ihtimallerini de arttıracaktır. Örneğin, havanın kötü olduğu zamanlarda “Ne kadar berbat bir gün, çok kötü bir hava.” gibi düşünceler geliştirmek, bunları anne ve babaların kendi kendilerine ifade etmesi de gün içinde öfkelenme ihtimallerini arttırabilir.

Bir olay karşısında sabır gösterilemeyeceğine anne-babaların kendilerini inandırması ve bunu ifade etmeleri de öfkelenme riskini arttırabilir. Örneğin, çocuklar uygun olmayan davranışlar sergilediklerinde “Bu çocuğun yaramazlıklarına dayanamıyorum.” gibi düşünceler geliştirmek, bunu ifade etmek çocukların sergiledikleri davranışa karşı öfkelenme ve sert tepki verme riskini arttırabilir.

Olumsuz olaylar karşısında başkalarını suçlayıcı ve yargılayıcı tavırlar takınmak, bu yönde düşünceler geliştirmek de olaylar karşısında öfke duyma ihtimalinin artmasına neden olabilir. Örneğin, anne ya da babaların işleri yolunda gitmediği zamanlarda “Bunlar hep onun yüzünden oldu.” şeklinde çevresindeki bazı insanları suçlayıcı düşünceler geliştirmeleri ve onları yargılamaları da öfkenin artmasına sebep olabilir.

Anne ve babaların bazı alanlarda başarısızlık yaşadıklarında kendilerini suçlayıcı ya da değersiz gören düşünceler geliştirmeleri de öfkenin görülme ihtimalini arttıracaktır. Başarısızlık yaşanan durumlarda anne ve babaların, “Ben bu konularda beceriksizim.” gibi düşünceler geliştirmeleri ve bunları ifade etmeleri de öfkelenip kendilerinin ve çevresindeki insanların olumsuz etkilenmesine yol açabilir.

Anne ve babalar, başarısızlıklar ya da başka olumsuz durumlar karşısında ümitsizliğe kapılıp bu yönde düşünceler geliştirerek de öfkelenme ihtimallerini arttırabilir. Olumsuz bir olay karşısında, “Bu durumdan asla kurtulamayacağım.” gibi düşünceler geliştirmek ya da bu yönde sözler sarf etmek, öfkenin artmasına neden olabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0