Ebeveynlerin Kriz Anlarındaki Yaklaşımları

Ebeveynler, çocukları sorunlarla karşılaştığında iletişim kurarak sorunlarla baş etmesi için alternatif yollar bulmasına yardımcı olabilir. Alternatif yollarda çocukla birlikte hareket edilmelidir. Bu süreçte ebeveyn, çocuğun hissettiği duyguları dillendirerek sinirlendiğini, üzüldüğünü fark ettirebilir. Çocuğun vücudundan gelen sinyallerin farkına varmasını sağlayabilir. Bu duyguların sebep olduğu davranışlar çocuğa tanımlanabilir.

Ebeveynlerin Kriz Anlarındaki Yaklaşımları

Duygularıyla baş edemeyen çocuklara nasıl yardımcı olunabilir?

Aniden hareket edip ses çıkartan objelerden korkan, daha 3-4 yaşlarında bir çocuğu ve annesini örneklendirelim. Eve gelen annenin arkadaşları, çocuğa güzel duygularla uzaktan kumandalı, sirenli itfaiye arabası almış olsunlar. Hediye paketini açıp itfaiye arabasını gören çocuk yaşadığı korkudan dolayı ağlayarak ve koşarak kaçabilir çünkü daha önce böyle bir şeyle karşılaşmadığı için onu bir tehlike olarak görebilir. Anne, arkadaşlarına karşı mahcup hissedebileceği gibi çocuğa karşı da çaresiz hissedebilir. Ebeveyn bu olumsuz tecrübeyi sadece paketi kaldırıp sonlandırmaya çalışmak yerine fırsata çevirerek çocuğa daha sonra karşılaşacağı bu tip endişe kaynaklı olaylar için bilinç kazandırabilir.

Kriz anlarında ebeveynler çocuklara nasıl yaklaşmalıdır?

Ebeveyn paketi ortadan kaldırıp diyalog kurarak çocuğu sakinleştirmelidir. Bunu yaparken kimsenin aslında onu korkutmak istemediğini, arkadaşlarına da çocuğun böyle bir tepki vereceğini tahmin etmediğini söyleyebilir. Çocuğun ani seslerle ani hareketleri sevmediğini fark eden ebeveyn, bu farkındalığını çocuğa hissettirebilir. İsterse oyuncak arabanın pillerini çıkartarak hareketsiz ve sessiz bir şekilde oynayabileceğini söyleyebilir. Çocuk bunu da kabul etmeyecektir ama ebeveynin iletişimi çocuğu sakinleştirebilir. Çocuğun sevmediği durumun tekrarlanmaması için çocuğun önerileri sorulabilir. Ayrıca seçenekler sunmak çocuğa düşünme şansı da vereceğinden kendini değerli de hissedecektir.

Duygularıyla baş edemeyen çocukların ya da disiplin problemi yaşanan evlerin kriz anları, duyguların eğitilmesi için fırsata çevrilebilir.

Mesela 4.sınıfa giden bir çocuk tüm gün ödevlerini yapmamış ve yatmasına kısa bir süre varken ödevlerini yapmaya başlamış olsun. Ebeveyn, ödevini yapmadığı için onu cezalandırıp yatmasına izin vermezse bu, yanlış bir hareket olur. Bunun yerine saatlerini boşa harcadığı, şimdi hem ödevlerini yetiştirmek zorunda kaldığını hem de yatması gerektiğini söyleyebilir. Yapılan bir yanlışı açıklama yaparak çocuğun da değerlendirmesi sağlanabilir. Ayrıca dilerse durumu krize çevirmeden çözüm de bulabilir. Mesela bir kısmını yatmadan önce yapıp geri kalanını yarın sabah yapabileceğini söyleyebilir.

 

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0