DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN EBEVEYN DAVRANIŞLARI

Bazı ebeveynler, istemeden de olsa çocuklarını olumsuz etkileyecek bazı davranışlar sergileyebilirler. Ebeveynlerin bu davranışların ne olduğunu bilerek ve bunlara dikkat ederek çocuklarına yaklaşmaları, onların sağlıklı bir gelişim dönemi geçirmelerine yardımcı olacaktır. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken davranışlar vardır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN EBEVEYN DAVRANIŞLARI

Çocuğa disiplin eğitimi verirken hangi konuda dikkatli olunmalıdır?

Anne ve babalar, çocuk yetiştirirken farkında olmadan bile olsa onları olumsuz etkileyebilecek bazı davranış ve tutumlar sergileyebilirler. Böyle durumlarda çocukların gelişim süreçlerinin gerektiği gibi seyretmemesine ve çocuklarda bazı uygun olmayan davranışlar oluşmasına sebep olabileceğinden, ebeveynlerin çocuklarını eğitirken ve onlarla iletişim kurarken bazı davranışlarına dikkat etmelerini gerektirebilir.

Çocuklara disiplin eğitimi vermek, hem çocuk hem ebeveynler için gerçekleştirilmesi önemli olan bir konudur. Ancak çocuğa disiplin eğitimi verirken onu fazla zorlamak, kapasitesinin üzerinde sınırlar koymak ve fazla baskıcı davranmak çocukların olumsuz etkilenmesine sebep olabilir. Çocuğa zorla disiplin vermeye çalışmak yerine onun kendiliğinden uygun davranışlar sergilemesi için çaba sarf etmek, bu süreçte çocuklara destekleyici ve öğretici şekilde yaklaşmak daha uygun olacaktır.

Ebeveynlerin Dikkat Etmesi Gereken Davranışlar Nedir?

Çocukların olumsuz etkilenebileceği ebeveyn davranışlarından birinin de çocuklara fazla eleştirel ve yargılayıcı davranılması olduğu söylenebilir. Çocuklar yanlış bir düşünce ve davranış içinde olduklarında onları eleştirip yargılamak yerine neden böyle düşündüğünün veya davrandığının sorulması ve ona doğru olan düşünce ve davranışın öğretilmeye çalışılması daha uygun olacaktır.

Çocuklara bir şeyleri kabul ettirmek için ebeveynlerin sürekli olarak onları zorlaması da, çocuğun olumsuz yönlerde etkilenmesine sebep olabilir. Çocuk, istenilen şeyi zorla kabul etse bile, anne ve babasının sevgisini kaybetmekten korkmasına yol açılabilir. Ebeveynler böyle durumlarda dikkatli davranarak bir denge tutturmaya çalışmalıdır.

Ebeveynlerinden sürekli olarak bu tür davranışlar gören çocuklar kendisine değer verilmediğini düşünebilir. Anne ve babasının kendisine değer vermediğini hisseden çocuklar, kendi öz saygılarını da kaybedebilirler. Böyle düşüncelere sahip olan çocukların asosyal ve kendilerine güveni olmayan bir yapıda olmaları mümkündür.

Ebeveynlerinin kendisine sevgi gösterme konusunda tutarsız ve yetersiz olduğunu hisseden çocuklarda duygusal yoksunluk ve bazı olumsuz duyguların oluşmasına sebep olunabilir.

Çocukların sağlıklı bir gelişim dönemi geçirip mutlu birer yetişkin olabilmeleri için bahsedilen bu davranışlara ebeveynlerin dikkat edip çocuklar için uygun davranışlar sarf etmeye çaba göstermeleri uygun olacaktır.

ÇOCUKLAR TARTIŞMAYA BAŞLADIKLARINDA YAPILMASI GEREKENLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0