Ebeveynlerin Çocuklarıyla Oynayabileceği Oyunlar

Ebeveynlerin çocuklarıyla çeşitli oyunlar oynaması, onların gelişimine olumlu birçok katkıda bulunacaktır. Çocuğun ebeveynleriyle birlikte hem bir şeyler öğreneceği, hem de keyifli vakit geçireceği birkaç oyundan söz etmek mümkündür.

Ebeveynlerin Çocuklarıyla Oynayabileceği Oyunlar

Ebeveynler çocuklarıyla hangi oyunları oynayabilirler?

Ebeveynlerin çocuklarıyla oynayabileceği en uygun oyunların, geleneksel, anne babaların da çocukken oynadığı oyunlar olduğunu söylenebilir. Çeşitli kukla oyunları, evcilik, sessiz sinema gibi oyunları hem ebeveynler oynamakta zorlanmayacak hem de bu oyunlar sayesinde çocuğunuza bir şeyler öğretip onu eğlendirirken aranızdaki bağı güçlendirecektir. Saklambaç, yakalamaca gibi ebeveyn ile çocuğun sık sık temas etmesini sağlayan oyunlar, çocukla ebeveynlerin arasındaki bağın güçlenmesine yardımcı olacaktır. Çocuğun rahatlamasına, güçlü hissetmesine katkıda bulunan bu tür oyunlar, herhangi bir materyal kullanımı gerektirmediği, her zaman, her yerde oynanması mümkün olduğu için de tercih edilebilir.

Çeşitli kukla oyunları, çocukların kendini ifade etme becerilerinin ve iletişim kurma yeteneklerinin gelişimine olduğu gibi dil gelişimine de büyük katkı sağlayacaktır. Çocuklar, günlük yaşamlarında çeşitli sebeplerle ifade edemedikleri duygularını kuklalar aracılığıyla aktarabilir. Çocuğunuzla kukla oyunu oynarken ondan bir konu belirlemesini bu doğrultuda kuklalarla beraberce oynamayı isteyebilirsiniz. Kukla oyunu sırasında çocuğunuzla fazla göz teması kurmayarak onu hayal dünyasından çıkarmamaya özen göstermelisiniz.

Sıcak-soğuk oyunu da çocuğunuzla birlikte oynayabileceğiniz keyifli oyunlardandır. Oyuna başlamadan önce bir cismi herhangi bir yere saklayıp, eğer cismi siz sakladıysanız çocuğunuz aradığı esnada cisme yaklaştığında “sıcak”, uzaklaştığında “soğuk” diyerek yönlendirmelerle cismin bulunmasını sağlamalısınız.

Evcilik gibi, hemen hemen herkesin bildiği oyunlar, çocukların hayata hazırlanmaları için en uygun ve en önemli oyunlardır. Bu oyunu oynarken illa oyuncaklar kullanmanız gerekmez. Evde kullanılan eşyalar da evcilik oynarken rahatlıkla kullanılabilir. Bu tür oyunlar çocukları, yaşamlarının ileriki dönemlerinde yaşayacaklarına hazırlar ve onları rahatlatır. Çocuğunuzla evcilik oynarken kontrolün onda olması gerektiğini unutmamalı, tek başına oynamak istediğinde ona müsaade etmelisiniz.

Oyunların çocuk gelişimine katkısı nedir?

Çocuğun kelime dağarcığını ve iletişim becerilerini geliştirmek için ailece oynanabilecek en uygun oyunlardan biri de sessiz sinemadır. Bu oyunu oynarken, okul öncesi dönemde bulunan çocuğunuza en uygun olan, en fazla 2 kelime ile oynamaya özen göstermelisiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0