Ebeveynlerin Çocuklarını Tanımasının Önemi

Çocuğunuzun mutlu bir birey olarak yetişmesi için öncelikle çocuğunuzu tanımalı, çocuğunuza her zaman onun karakterine uygun olarak yaklaşmaya özen göstermelisiniz.

Ebeveynlerin Çocuklarını Tanımasının Önemi

Ebeveynler neden çocuklarını daha iyi tanımalıdır?

Çoğu ebeveyn, çocuklarının kendilerine benzeyeceğini, kendilerinde bulunan karakter özelliklerine benzer bir yapıda olacağını düşünür. Bu düşünce biçimi, mantıklı gibi görünse de genellikle yanlış bir kanıdır. Her çocuğun farklı karakter özellikleri, ebeveynleri dâhil hiç kimsede bulunmayan bazı özelliklerinin bulunması normaldir.

Çocuk bakımı ve ebeveynlik, çoğu işten daha yorucudur. İş yükünüzü azaltmak için gün içinde yapılacak şeyleri bir plan dâhilinde yapmak, evde çocuğunuzun ve diğer aile bireylerinin uyması beklenen bazı kurallar koymak iş yükünüzü azaltabilir. Ancak bunu yaparken koyduğunuz kuralları, çocuğunuzla gerçekleştireceğiniz etkinlikleri, onun kişilik özelliklerine uygun olarak belirlemek son derece önemlidir.

Hayalperest bir yapıya sahip çocuklara, uymaları için sert çizgileri olan kurallar koymak, duygularını yoğun bir şekilde yaşayan çocuklara bağırmayı yasaklamak veya endişeli bir yapıya sahip çocukları sık sık eleştirmek, onlar için sağlıklı bir ortam oluşturmayacaktır. Çocuğunuzun mutlu ve sağlıklı bir gelişim süreci geçirmesi için, onları gözlemleyerek karakterlerine uygun kurallar ve yaklaşım tarzı belirlemek, göz önünde bulundurulması gereken bir konu olacaktır.

Çocuğu tanımak çocuğun mutlu bir birey olmasını sağlar mı?

Çocuğunuzu mutlu bir yetişkin olarak yetiştirmek için onun güçlü yanlarını da göz önünde bulundurmalısınız. Her çocuğun kardeşlerinden, ebeveynlerinden farklı yetenekleri olabilir. Bunların farkında olarak, çocuğun yeteneklerini güçlendirecek, yaparken mutlu olduğu etkinliklerde bulunmak çocuğunuz için faydalı olacaktır.

Çocuğunuzu, karakter özelliklerinden dolayı soğukkanlı, çekingen, hiperaktif gibi kelimelerle etiketlememeye özen göstermelisiniz. Her çocuğun farklı olabileceğinin farkında olarak, bunların sadece çocuğunuzun kişilik özelliği olduğunu ve bu şekilde davranmasının normal olduğunu unutmamalısınız.

Çocuğunuzun mutlu bir hayat sürebilmesini sağlamak için, onları yetiştirirken çocuğunuzu tanıyarak, ona olan yaklaşımınızı daha önce başka çocuklar için uygulanmış tekniklere veya davranışlara göre değil çocuğunuzun karakter özelliklerine, yeteneklerine uygun davranışlarda bulunarak çocuğunuza yaklaşmak onun sağlıklı bir gelişim süreci geçirmesini sağlayacaktır. Çocuk yetiştirmek zor bir iştir ancak bunu kolaylaştırmak için bazı kalıplara bağlı kalıp çocuğun özelliklerini göz ardı etmek çocuk için uygun bir ortam oluşturmayacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0