Ebeveynlerin Çocuklarını Problemlere Hazırlamaları

Bebeklerin ilerleyen yaşlarında problem çözme becerilerinin gelişmiş olması için ebeveynler erken yaşta onlara yardım etmelidir. Hayat sürekli çözülmesi gereken problemleri çocukların önüne koyar ve çözüm bekler. Eğer çocuğun, çözüm arama kabiliyeti gelişmemişse problem daha da büyür.

Ebeveynlerin Çocuklarını Problemlere Hazırlamaları

Çocukların problem çözme becerisinin gelişmesinde ailenin rolü nedir?

Gelecekte karşısına çıkacak problemlerini çözmek için bireyler, bebeklikten itibaren ebeveynlerinin desteğiyle problem çözme becerisini geliştirebilir. Yetişkin bireylere basit gelen problemler, o yaş düzeyine göre büyük problemler olabilir. Çocuklar problemleri çözerek alıştırmalar yapabilirler. Mesela 1,5 yaşındaki çocuğun masanın üstündeki oyuncağı almak için sandalyeye çıkması problem çözme becerisini geliştirir. Ağlayarak ebeveyninden destek istemek yerine kendi başına oyuncağı alan çocuk için bu, başarı sayılabilir. 8 yaşındaki çocuk, arkadaşının elindeki arabayla oynamak için ebeveyninden destek istemesi ya da elinden çekerek zorla almak yerine arkadaşına alternatif fikirler sunması problem çözme yeteneğini geliştirir. Arkadaşını kendisiyle beraber oynamaya ikna etmesi çocuk için başarı sayılabilir.

Çocuklarda problem çözme yeteneği nasıl gelişir?

Olumsuz duygularla baş etmekte zorlanan çocukların ara durumlara dayanamadıkları için belirsizlikleri sevmemeleri normal olabilir. Bu durumdaki çocuklar yaşadıklarını uç noktaya çekmeye çalışırlar. Uç noktaların herhangi bir çözüm olmadığını ve ara durumlarda problemlerin daha kolay çözüldüğünü ebeveynler çocuğa gösterebilir. Uç noktalar, galip gelenin dediğini yaptırdığı ya da en kolay ama en sağlıklı olmayan çözüme yönlendirir.

Ara durumlarla ilgili sakin zamanlarda çocukla yapılacak sohbetler, problem çözme becerisi geliştirmede çocuklara yardımcı olacaktır.

Sistemli öğrenilen kavramların, bireylerin dillerini ve düşünce güçlerini geliştirdiğini söyleyen Vygotsky; akılda kavram olursa düşüncenin de üstüne geliştiğini söyler. Ebeveynler tarafından çocuğun bilincine yerleştirilecek kavramlar, örnekler, duygular ya da durumlar yaşandığında çocuğun anlamasında yardımcı olabilir. Böylece çocuk yaşadığı hisleri yadırgamayacağı için daha normal tepkiler verebilir.

Ebeveynin bu kavramlara sakin zamanda duyguları da ekleyerek çocuğa aktarması, kafasında konuyla ilgili fikir oluşturmasında yardımcı olabilir. Mesela bir ebeveynin çocuğuna sakin bir zamanında “içi coşkuyla dolmak” ya da “hayal kırıklığına uğramak” sözlerinin geçtiği bir cümle kurduğunu düşünelim. Bu ebeveyn, bir gün çocuğuna hediye alır. Çocuk paketi açtığında sevinirse bu durumun “içi coşkuyla dolu olmak” anlamına geldiğini düşünebilir ya da hediyeyi beğenmezse bu durumun kendisinde “hayal kırıklığı” yarattığını hissedebilir. Kısacası çocuklara kavramlar ve duyguları aynı anda işleme becerisi kazandırılırsa, hayatı anlamlandırması daha kolay olabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0