Ebeveynlerin Çocuğu Dinlemesi ve Anlama Çabası

Kriz anlarında iletişim problemleri yaşanmaması için, ebeveynler “anlama çabalarını” kriz anlarında değil de sakin zamanlarda pratik yaparak geliştirebilirler.

Ebeveynlerin Çocuğu Dinlemesi ve Anlama Çabası

Kriz anlarında iletişim problemleri yaşanmaması için ne yapılmalıdır?

Ebeveyn, çocuğuyla inatlaşmak yerine “İstediğin olmadığında ne olacağını düşünüyorsun?” diyerek duyguları üzerinden diyaloga girebilir. Ebeveynler böyle yaklaşarak, çocuklara onların hissettiklerini anlayabildiklerini gösterebilirler. Böylece hissettiği duygularla çocuğun da farkındalığını arttırıp bilinçlenmesine, en önemlisi duygularıyla davranışı arasındaki bağı kurmasına yardımcı olabilir.

Çocuk istediği kıyafetleri giydiğinde arkadaşları arasında daha popüler hissedeceğini düşünebilir. Sebebini açıklayarak kıyafeti almak istediğini, ancak ebeveynle iletişim kanalları açıksa söyler. Böyle zamanlarda ortak çözümler için çocuğun fikri de sorulup çözüm bulma aşamaları birlikte izlenebilir. Alternatifli düşünme, temel bir zekâyı kullanma becerisidir. Çocuk bu beceriyi kazanır ve hayatında kullanabilirse problemlere yaklaşımı daha rahat olacaktır.

Ebeveynler çocuklarıyla nasıl iletişim halinde olabilir?

Bazı ebeveynler, hayatta herkesin çocuğunu anlamak için çaba sarf etmeyeceğini, şimdiden istediklerinin olmayabileceğini, gerekirse kırılacağını öğrenmesi gerektiğini savunur. Bu şekilde çocuk; dışarıdan güçlü görünse de içinde güçsüz, kendi duygu ve davranışlarının bağlantılarından habersiz bir birey olur. Aslında, çocuğun ileride güçlü duygusal yapı oluşturabilmesi kendisini anlamaya çalışan yaklaşımla oluşturulabilir. Bu yüzden ebeveynin kendinden önce çocuğunun düşüncelerine odaklanması doğru bir davranış şekli olabilir.

Ebeveynlerin yaptığı hatalardan birisi de çocuklarını sürekli ikna etme çabasıdır. Ebeveynlerin aklında hep bir sonuç vardır ve çocukları ikna ederek sonuca doğru yönlendirmeye çalışırlar. Hâlbuki ön yargısız bir şekilde çocukların söyleyeceklerini dinleyebilir ve çocukların duygularını anlamaya çalışabilirler. Bu, çocukların istediklerini yapacağı anlamına gelmez. Durum müsait değilse yine “Hayır!” deme hakkı ebeveynde saklıdır. Çocuğun söylediklerinin dinlenmesi, hissettiklerinin ve ifadelerinin çevresinde etki bıraktığını görmesi kendisine güvenini arttıracaktır. Her istediğinin yapılması ya da daha çocukken başarısızlıklar ve hayal kırıklıklarıyla tanıştırılması bunu sağlamaz.

Ebeveynlerin ortak tavır takınmaları ve bir konuda olumsuz yaklaşıyorlarsa geri dönemeyeceklerini düşünmeleri de bir yanılgı olabilir. Önce olumsuz yaklaşılan bir konuya, ebeveynlerin çocuğu dinledikten sonra olumlu yaklaşması, çocukta gerçekten dinlendiğini ve kendini doğru ifade ederek farklılıklar oluşturabildiğini görmesini sağlayabilir. Çocuk küçükken ebeveynler bu diyaloglardan kaçınırsa çocuk ergenlik çağına yaklaştığında ebeveynlerle iletişimi kopuk olabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0