Ebeveynler de Hastalanabilir

Hastalandığınızda, siz yatağınızda film izlerken size çorba getiren biri ve bir paket mendiliniz varsa hastalanmak keyifli olabilir fakat size ihtiyacı olan bir çocuğunuz varsa durum pek de kolay olmayabilir.

Ebeveynler de Hastalanabilir

Hastalanmamak için ne yapmalıyız?

Eğer evde küçük çocuğunuz varsa ve genellikle çocuğunuzla yalnızsanız nezle olmak hayatınızı zorlaştırabilir. Bu yüzden hasta olmamaya özen göstermelisiniz. Tıpkı uçak yolculuklarında öğrendiğimiz gibi, uçağın düşme durumunda önce kendimizin sonra çocuğumuzun can yeleğini takmamız gerekir. Çünkü uçak düşerken kendinizi kurtarmadan çocuğunuzu kurtaramazsınız. Hayatta kalmak için çocuğunuzun size ihtiyacı var. Bu yüzden ebeveynler iyi değilse çocuğuna da iyi gelemezler. Hasta olmamak için sağlıklı beslenmeli, mevsime uygun giyinmeli, takviyelerinizi ihmal etmemeli ve zararlı yiyecek içeceklerden uzak durmalısınız. Tüm dikkatinize rağmen tabii ki yine de hasta olabilirsiniz. Özellikle hasta olmanız onun sizden görmeye alışık olduğu ilgide azalmaya sebep olduysa, çocuğunuz hastalığın ne anlama geldiğini anlayamaz ve size anlayışlı yaklaşamaz.

Hastaysak çocuğa veya bebeğe nasıl hastalık bulaştırmamalıyız?

Sizin nezleden yatıyor olmanız bebeğinizin sizden beklediği ilgiyi değiştirmez. Hastayken bebeğinizle fazla yakınlaşmanız virüsün ona bulaşmasına sebep olabilir. Bu nedenle siz iyileşene kadar bir yakınınızın sizinle kalması iyi olacaktır. Bu imkânınız yoksa çocuğunuzla birlikte evde olmak zorunda kaldıysanız onu karşınıza alın ve anlayacağı dilde şu anda hasta olduğunuzu anlatın. Kendisinin hasta olduğu zaman nasıl hissettiğini de hatırlatabilirsiniz. Mümkün olduğunca yatarak dinlenmek istediğinizi söyleyip iş birliği teklif edebilirsiniz. “Doktorculuk” oynamak hem çocuğunuzun keyifli vakit geçirmesini hem de sizin bir yandan dinlenirken diğer yandan çocuğunuzla ilgilenmenizi sağlar. Bu dönemde bebeğinizi öpmeyin ve sürekli elinizi yüzünüzü yıkamayı ihmal etmeyin. Eğer anlatmanıza rağmen bebeğiniz sizi anlayışla karşılamıyorsa (ki bu daha büyük bir ihtimaldir), ona kendisini suçlu hissettirecek cümleler kurmayın. Örneğin “ben çok hastayım ve sen benim on dakika bile dinlenmeme izin vermiyorsun, çok kötüsün (ağlama taklidi).” gibi bir yakarış çocuğunuz için sakıncalıdır. Unutmayın ki o sadece küçük bir çocuk ve sizden ilgi görmeye alışık. Bir anda bu ilginin azalmasına anlam verememesi çok normaldir. Sakince eğlenmesini sağlamak için boyama kitabı, çizgi film gibi aktivitelerle günü geçirebilirsiniz.

Bu sürecin çocuğunuzun size, sizin de çocuğunuza yabancılaşmamanız için mümkün olduğunca kısa sürmesi gerekir. Doktora görünmeyi gerektiriyorsa, mutlaka başvurmalısınız.

 

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0