Ebeveynler Cinsel Eğitimde Nasıl Davranmalı?

Cinsellik, her sağlıklı çocuğun merakla bilgi edinmek istediği bir alandır. Bu merak ebeveynler tarafından giderilmezse, sonucu çocuğa zarar verebilir.

Ebeveynler Cinsel Eğitimde Nasıl Davranmalı?

Ebeveynler çocuklara cinsel eğitim verirken nasıl davranmalıdırlar?

Cinsellik, çoğu ebeveyn için saklanılması gereken bir şeydir. Çocuklarının cinsiyet ayrımına dayalı sorular sormasını geçiştirip bu tip şeyleri unutmasını isteyebilirler. Bu da çocuklarda cinselliğin bastırılması gereken bir şey olduğu düşüncesini ortaya çıkarır. “Tabu” hâline gelen cinsellik, kimileri için artık yasak bir konuya bile dönüşebilir.

Çocuk, cinsel konularda ailesine karşı ilgisiz gibi görünse de aslında içten içe merakını devam ettirir. Kendi kendine çocukların nasıl dünyaya geldiğini, erkekler ve kızlar arasındaki farkların neler olduğunu sorar durur. Bunun yanında, neden yalnızca evli insanların çocukları olduğu gibi topluma ait bir kural da merak ettiği konular arasına girer. Böyle bir durumda ebeveyn sessiz kalırsa çocuk, kendisinden daha bilgili olduğunu düşündüğü arkadaşına danışabilir. Bu durum yanlış bir bilgi edinmesine yol açabileceği gibi çocuğun ebeveynine olan güvenini de sarsar. Ebeveynler çok geçmeden bu durumun ortaya çıkmasını önlemelidir.

Çocukların cinsel merakı ne zaman başlar?

2. yaşında cinsel kimliğiyle ilgili farkındalığı artan çocuk, 3. ve 4. yaşında doğumla ilgili bilgi almak isterken kendince varsayımlar üretir. Bu varsayımların doğruluğunu kanıtlamak içinse etrafındakilerden yardım alır. Kardeşiyle oyun oynarken ya da arkadaşıyla ilişkisinde kendini doğrulamaya çalışır. Aslında bu yanlış bir harekettir. Çünkü çocuk, kendince doğru bildiği şeyi netleştirirse, gerçek anlamda doğrunun farkına varamaz. Bu yüzden ebeveynin her daim çocuğun gözlemcisi olması önemlidir.

Cinsel olgunluğa erişen çocukta merak daha da artar. Vücudunda meydana gelen değişiklikler onu yeni sorulara yönlendirir. Eğer çocuk zamanında ebeveyninden cinsel konularla ilgili gerekli desteği görmemişse bu süreç zorlu geçebilir. Nasıl olsa anne babasının ona yardımcı olmayacağını düşündüğü için sorularıyla baş başa kalır. Rehbersiz kalan çocuk, merakını gidermek için kendince bir yol çizer. Oysaki basit, onun anlayacağı bir dille yapılan açıklama çocuğu tüm bu sıkıntılardan kurtarabilir.

Aslında çocukların bu tip sorular sorması, onların sağlıklı olduğunu göstermektedir. Dünyayı ve kendini tanımaya çalışan her çocuk bu tip sorularla ebeveyninin karşısına gelebilir. Böyle bir durumda ebeveyn  “Benim çocuğum böyle şeylerle ilgilenmemeli/ilgilenmez.” gibi bir düşünceye girerse yanlış olur. Cinsel eğitim, her çocuğu ilgilendirir. Gerekli eğitim verilmezse meraklarını bastırırlar. Bu da yanlış bilginin yayılmasına neden olur.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0