ÇEŞİTLİ EBEVEYN TUTUMLARI

Ebeveyn, çocuklarına karşı olan tutumları farklı başlıklar altında incelemenin mümkün olduğu söylenebilir. Anne ve babaların, çocuklarına karşı takındıkları tutumun hangi türde olduğunun bilincinde olmaları çocuklara uygun bir yaklaşım benimsemek için faydalı olabilir.

ÇEŞİTLİ EBEVEYN TUTUMLARI

Ebeveyn tutumları türleri nelerdir?

Anne ve babaların çocuklarına karşı olan davranışları farklılık gösterecektir. Ebeveynlerin genellikle fazla sınırlayıcı ve baskıcı, çocuğu fazla serbest bırakan, tutarsız ve dengesiz, koruyucu, ilgisiz, destekleyici ve güven veren tutumlar sergilediklerini söylemek mümkün olacaktır.

Fazla sınırlayıcı ve baskıcı tutumlar sergileyen anne ve babaların çocukları, ebeveynlerin çocuk üzerinde aşırı otorite sahibi olmak istemesinden dolayı güven kaybı yaşayabilirler. Çocuk için fazla kural koyulan ve çocuktan her kurala uyması istenen bu tür tutumda çocuğun dikkatli, dürüst, sessiz, sakin olabilmesine rağmen çekingen, kendine güveni zayıf, aşırı hassas bir yapıda olmasına yol açılabilir. Çocukların ebeveynlerinden bu tür bir davranış görmeleri, onların kaygılı, her şeyi kabullenen veya isyankâr davranışlar sergilemelerine neden olabilir.

Ebeveynlerin çocuklara sınır koymadığı ve çocuğu fazla serbest bıraktığı davranışlar neticesinde ise çocuğun doyumsuz bir kişilik özelliğine sahip olması muhtemeldir. Ebeveynlerin çocuğun her isteğini yerine getirmesi ve bir sınır belirlememesi çocuğun anne ve babasına olan saygısının gelişmemesine neden olabileceği gibi toplum içindeki yaşantısında da her isteğinin gerçekleşmesine alışık olduğundan sıkıntı yaşayabilir. Ayrıca, fazla özgür ve her isteği yerine getirilerek büyüyen çocuklar, okulda veya başka sosyal ortamlarda bulunan kurallara uymakta zorluk çekebilirler.

Bu tutumlar çocukları nasıl etkiler?

Anne ve babaların çocuklarına karşı olan davranışlarının dengesiz ve tutarsız olması, çocukların gelişim süreçlerini olumsuz yönde etkileyebilir. Çocuğun gösterdiği bir davranış neticesinde ebeveynlerin önce sert bir tepki göstermesi. Aynı davranışın sergilendiği başka zamanlarda ise tepki verilmemesi gibi davranışlar bu duruma yol açabilir. Böyle durumlarda çocuklar, yapmaları ve yapmamaları gereken şeyleri tam olarak belirleyemeyeceğinden dolayı sıkıntı yaşayabilirler.

Anne ve babanın, çocuğa karşı fazla koruyucu ve kontrolcü davranması sonucunda çocuklar ebeveynlere fazla bağımlılık. Güvensizlik gibi duygulara ve özelliklere sahip olabilirler. Böyle durumlarda çocukların kendine olan güvenlerinin yeterince gelişmeme ihtimali olduğundan ilerleyen dönemlerde de sıkıntı yaşayabilirler.

Ebeveynlerin çocuklarına, ihtiyaçları olan ilgiyi göstermeyip onları sık sık göz ardı eden davranışlar sergilemeleri ise çocukta saldırganlık gibi olumsuz davranışlar gözlenmesine yol açabilir.

Çocuklarına güven verici, destekleyici, hoşgörülü bir tutum sergileyen ebeveynlerin, onların sağlıklı gelişimi için uygun davranışlar sergiledikleri söylenebilir. Çocukların duygu ve düşüncelerine önem verip onlara uygun sınırlar belirlemek ihtiyaçları olan ilgiyi göstermek, ebeveynlerin uygun bir tutum sergilemesini sağlayacaktır.

BÜYÜKANNE VE BÜYÜKBABALARIN BULUNDUĞU AİLE ORTAMI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0