EBEVEYN KAYBI YAŞAYAN ÇOCUKLAR

Ebeveyn kaybı yaşayan çocuklar, özdeşim kurabileceği anne ya da babadan yoksun büyümek zorunda kaldıkları için bazı sıkıntılar yaşayabilirler. Ebeveyn kaybı yaşayan çocuklara özdeşim kurabileceği başka bir aile bireyi ile yetişme imkânı vermek ve bu durumu çocuklara uygun şekilde açıklamak, çocuğun mümkün olduğunca az etkilenmesini sağlayabilir.

EBEVEYN KAYBI YAŞAYAN ÇOCUKLAR

Ebeveyn kaybı yaşayan çocuklar ne hisseder?

Anne ya da babası veya ebeveynlerinden her ikisi de hayatını kaybeden çocuklar, gelişme süreçlerinde ihtiyaç duydukları özdeşim modellerinden yoksun kaldıkları için bazı problemler yaşayabilirler. Çocuklara ebeveyn kaybını uygun şekilde açıklamak, onlara özdeşim kurabilecekleri başka bir aile bireyi ile yetişme imkânı vermek çocukların bu kayıptan daha az olumsuz etkilenmelerini sağlayabilir. Hala, amca, dayı, teyze gibi akrabalar çocuğun kaybettiği ebeveyn yerine özdeşim kurabileceği kişiler olabilir.

Çocukların anne ya da babalarının hayatını kaybetmesinden, kişilik özelliklerine ve yaşlarına göre farklı şekillerde ve seviyelerde etkileneceği söylenebilir. Küçük çocuklar durumu tam olarak anlamlandıramayıp kaybettikleri anne ya da babalarının geri geleceği beklentisi içine girebilirler. Daha büyük çocuklarda ise anne ya da babanın kaybı dolayısıyla akademik başarısızlıklar ya da çeşitli davranış bozuklukları görülebilir.

Çocuğun bu durumdan az etkilenmesini nasıl sağlarız?

Bu durumların mümkün olduğunca az yaşanması için çocuğun içinde bulunduğu gelişim dönemine uygun olarak durumun anlatılmaya çalışılması önem taşıyacaktır. Anne ya da babanın hayatını kaybettiği durumlarda, çocuk eğer iletişim kurabilecek yaşta ise durumun ona uygun şekilde açıklanması faydalı olacaktır.

Anne ya da babanın hayatını kaybettiği haberi çocuklara iki aşamada verilebilir. Örneğin, babası hayatını kaybeden çocuklara bu durum öncelikle babanın hastanede onu görüp duyamayacağı kadar hastalandığı ve yaşanabilecek daha olumsuz bir duruma kendini hazırlaması gerektiği söylenerek ilk aşamada bir ön hazırlık yapılabilir. Ertesi gün ise çocuğa babasının hayatını kaybettiği, tüm canlıların doğup, büyüyüp zamanı geldiğinde hayatını kaybetmesinin normal olduğu açıklanabilir. Bu açıklamalar yapılırken, açıklama yapılan ortamda ebeveyn ve çocuktan başka kimsenin bulunmamasına özen gösterilmesi faydalı olacaktır.

Çocukların bu durumdan daha az etkilenmesi için rahatlamaları amacıyla bazı aktiviteler gerçekleştirmeleri sağlanabilir. Çocuğun farklı ortamlarda ve oyuncaklarla oynamasını sağlanması, yaşıtlarıyla birlikte çeşitli aktiviteler gerçekleştirmesi çocuğun rahatlamasını sağlayabilir.

Ebeveyn kaybı çocuğa açıklanmadan önce ya da açıklandıktan sonra bir uzmana danışarak tavsiyeler doğrultusunda hareket etmek daha faydalı olabilir.

ÇOCUKLARA DİSİPLİN EĞİTİMİ VERMEK ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0