GENEL FİZİKSEL ÖZELLİKLERİYLE DOWN SENDROMLU ÇOCUKLAR

Down sendromu olan çocuklarda fiziksel, zihinsel, kişilik, duygusal ve sosyal özellikleri olarak birkaç farklı grupta ayrılabilecek özellikleri vardır. Her down sendromlu çocuğun kendine özgü yapısı vardır, özelliklerin tamamını bir vaka üzerinde görmek mümkün olmayabilir. Down sendromlu çocukların gelişimi nasıl olur gelin bakalım.

GENEL FİZİKSEL ÖZELLİKLERİYLE DOWN SENDROMLU ÇOCUKLAR

Down sendromlu çocukların fiziksel özellikleri nelerdir?

Down sendromlu çocukların ayırt edilebileceği fiziksel özellikleri vardır. Vakaların %90-95’inde bu ayırt edilebilecek özelliklerinden dolayı kolaylıkla tanı koyulabilir. Hipotoni olarak adlandırılan düşük kas tonusu, down sendromlu çocuklarda bulunur. Bu çocukların kaslarının yumuşak, gevşemiş olduğu gözlemlenebilir. Vücuttaki tüm kasları etkileyen bu hastalık, doktorların down sendromunun diğer işaretlerini araştırması için önemli bir fiziksel özelliktir. Down sendromuyla ilişkilendirilen fiziksel özelliklerin birçoğu bebeğin büyüme ve öğrenme becerisini etkilemez ama düşük kas tonusu gelişimini her yönden zorlaştırır. Bu durum yerde yuvarlanmayı, emeklemeyi ve yürümeyi etkiler. Çocuğun ağzındaki kaslarda da düşük kas tonusu görülmesinden dolayı beslenme ve katı gıdaları alması da zorlaşır. Tedavisi olmayan hipotonide, down sendromlu çocuk zamanla güçlenebilir ve fizik tedaviyle geliştirilebilir.

Down sendromlu çocukların gelişimi nasıl olur?

Down sendromlu çocukların kalsiyum metabolizmaları, kemiklerinin yeterince sertleşmesini sağlayabilecek yeterlilikte olmamasından dolayı kemiklerinin de yumuşak olduğu gözlemlenebilir.

Normal çocuklara göre down sendromlu çocukların başları daha küçüktür. Boyunları kısa, kalın ve düz enselidirler. Fontaneller denilen bebeklerin başında bulunan yumuşak noktalar daha büyüktür ve geç kapanır. Saçları da genellikle yumuşak, seyrek ve düzdür.

Burun kemikleri gelişmemiş olan down sendromlu çocukların genel olarak yüzleri oval ve yassıdır. Burun kemerleri de genellikle basıktır. Burunları küçük, kalın ve basık görünür. Hava sinişlerinin de tam olarak gelişmemesi, sık sık burunlarının tıkanmasına sebep olabilir. Burundan nefes almakta zorlanan çocuklar ağızdan nefes alarak mikrop kapmaya açık olurlar.

Gözleri dar ve çekik olan down sendromlu çocukların göz çukurları da yumurta biçimindedir. Gözlerinin iris bölümünde açık renkte benekler bulunur. Doğuştan göz bozukluklarına rastlanması da sıklıkla görülebilir.

Orta kulak iltihabı yaygın olan down sendromlu çocuklarda bu durum duymada hasara yol açabilir. Duymadaki güçlük de konuşma ve dil becerilerinin gelişmesinde beklenenden daha geç sonuca varılmasına sebep olabilir. Down sendromlu çocukların orta kulak haznelerinde hava yerine su dolu olabilir. Bu sıvı temizlense bile tekrar oluşabilir. Soğuk algınlığında tek kulağında geçici sağırlık yaşanabilir. Sıklıkla doktor kontrolünden geçirilmesi önerilir.

Soğuk havada ciltleri daha çabuk kuruduğu için ciltte çatlamalar olabilir. Derileri esnek olmadığı için hemen gevşeyip hemen sertleşebilir.

FARKLI GELİŞEN ÇOCUKLARIN AİLE BİREYLERİYLE İLİŞKİSİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0