Dördüncü Ayda Bebek Beslenmesi

Bebeğin beslenmesi önemli konulardan biridir. Bu konu hakkında doktorunuza danışmadan çevreden duyulan bilgilerle bir değerlendirme ve uygulama yapılmamalıdır.

Dördüncü Ayda Bebek Beslenmesi

Dördüncü ayda bebek beslenmesi nasıl olmalıdır?

Dördüncü aya gelindiğinde yavaş yavaş bebeğinizi katı gıdalarla beslemeye hazırlanıyor olabilirsiniz. Bu dönemde büyük ihtimalle çevrenizden sıkça çeşitli, herhangi bir tıbbi görüşe dayanmayan bilgiler ve görüşler duyabilirsiniz. Bu bilgilere çok fazla itibar etmemek sizin ve bebeğinizin açısından faydalı olacaktır. Çocuk hastalıkları uzmanlarının katı gıdalara geçiş konusundaki fikirleri genellikle bebek 5-6 aylık olana kadar katı gıdaya geçilmemesi yönünde olacaktır. Ancak bu konu hakkında en doğru kararı vermek, bebeği sürekli gözlemleme ve onun ihtiyaçlarını tespit etme şansı olan sizin sorumluluğunuzdadır.

Çok küçük bebekler, katı gıdaları almak için sindirim sisteminin gelişimi, fiziksel gelişim gibi konular açısından hazırlıksızdır. Bebeğinizi katı gıdayla beslemeye çok erken başlamanın çoğu zaman bebek için bir zararı olmadığı bilgisini çevrenizden, çeşitli kaynaklardan duymuş olabilirsiniz ancak yapılan tıbbı çalışmalar doğrultusunda elde edilen sonuçlara göre katı gıdalara erken başlamak, bebeğin fiziksel gelişimi göz önünde bulundurulduğunda doğru bir davranış olarak görülmemektedir. Aynı zamanda bazı araştırmalara göre bebeğinizin katı gıdalara çok erken başlaması, onun anne sütünden sağlayacağı faydaları engellemektedir. Katı gıdalara çok erken başlanmasında olduğu gibi çok geç başlanması da doğru bir davranış olarak görülmemektedir.

Katı gıdaya ne zaman geçmeliyiz?

Katı gıdalara geçişe ne çok erken başlanmalı ne de çok geç kalınmalıdır. Bu konu hakkında en doğru kararı vermek, yukarıda da belirttiğimiz gibi bebeği en doğru şekilde gözlemleme ve ihtiyaçlarını tespit etme şansına sahip olan sizlere aittir. Katı gıdaya geçmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bunun yanı sıra bebeğinizi gözlemleyerek, onun davranışlarından yola çıkarak katı gıdaya geçişe hazır olup olmadığı hakkında bazı fikirler edinebilirsiniz. Bunu tespit etmek için bebeğinizin dil itme refleksinin kaybolup kaybolmadığını gözlemleyebilirsiniz. Eğer dil itme refleksi kaybolmamışsa bebeğiniz katı gıdayla beslenmeye büyük oranda hazır değildir. Bebeğinizi gözlemleyerek fikir edinebileceğiniz bir başka konu ise bebeğinizin bir destek yardımıyla oturuyorken başını dik tutup tutamadığıdır. Eğer bebeğiniz destekle oturur pozisyonda başını dik tutamıyorsa katı gıdaya geçiş için biraz daha beklemek faydalı olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0