Doğumdan Sonra Yapılabilecek Aktiviteler

Doğumdan sonraki ilk zamanlarda sürekli bebeğinizle ilgileniyor ve bu durumdan bazen bunalıyor olabilirsiniz. Bir bebeğe sahip olmanız, doğru zamanlamalar yapmanız hâlinde çeşitli aktivitelerde bulunmanıza engel teşkil etmez.

Doğumdan Sonra Yapılabilecek Aktiviteler

Doğumdan sonraki ilk zamanlarda nasıl aktiviteler yapılmalı?

Özellikle bebeğiniz doğumundan sonraki ilk aylarda tamamen size bağımlı olacaktır. Bu da sürekli onun yanında olmanızı gerektirebilir. Vaktinizin büyük çoğunluğunu ona harcayacağınızı düşünebilirsiniz. Bu dönemde bebeğin ihtiyaçlarının hemen hemen tamamını beslenme ve uyku oluşturur. Bu duruma alışıp hayatınızı bu yeni tempoyla yaşamaya başladığınızda hissedeceğiniz bunalım da azalacaktır. Özellikle bebek doğmadan önce çok sosyal bir hayata sahip olan ebeveynler bu bunalım durumunu daha çok hissedebilirler. Ancak sürekli evde durup bebeğinizle ilgilenmek zorunda olduğunuzu düşünmemeli, bebeğinizle birlikte veya onsuz bazı aktiviteler gerçekleştirebileceğinizi unutmamalısınız.

Bebekle nasıl vakit geçirilir?

Bebeğinizle birlikte gerçekleştirebileceğiniz çok sayıda aktivite bulunur. Örneğin bebeğinizle birlikte bir oyun grubuna dâhil olarak beraber eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Aynı şekilde bir bebek sınıfına, anne tartışma gruplarına bebek eğitimi ve gelişimi hakkındaki bazı kurslara, egzersiz sınıflarına veya çeşitli sportif faaliyetlere dâhil olarak bebeğinizle veya sadece kendiniz ev dışında da vakit geçirmeye başlayabilirsiniz. Bu durumlarda hem başka ebeveynlerle hem de bebek yetiştirme sürecinde faydalı olabilecek insanlarla tanışma şansı yakalayarak ev dışında eğlenceli ve kaliteli zaman geçirme şansına sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda müze, sanat galerisi, hobileriniz doğrultusunda çeşitli geziler gerçekleştirmeniz faydalı olabilir. Evdeyken de bebeğinizle ilgilenirken veya rutin ev işlerini gerçekleştirirken faydalı olabilecek çeşitli eğitsel filmler, videolar seyredebilir edebi veya bilgilendirici kitaplar okuyabilirsiniz. Bu faaliyetleri gerçekleştirmek sadece bebek bakmak zorunda olduğunuz hissinden sizi uzaklaştıracak ve rahatlatacaktır.

Bebeğinizi güvendiğiniz başka birinin yanında bırakma konusunda endişe taşımamaya çalışın. Bebeğiniz tabii ki beslenme veya diğer konularda size ihtiyaç duyacaktır fakat kısa bir süre için onun bu ihtiyaçlarını başkalarının da karşılayabileceğini unutmayın. Eğer bebeğiniz yanınızda olmadığında kendinizi rahat hissetmiyorsanız çoğu zaman onu da gerçekleştireceğiniz aktivitelerde yanınızda götürmeniz bir sorun teşkil etmeyecektir.

Ayrıca anne olmanız, bebeğiniz kendi ihtiyaçlarını karşılayana dek çalışamamanız anlamına gelmez. Bir işe girerek kendinizi eve mahkûm gibi hissetmekten kurtulabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
1
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1