Doğumdan Sonra Görülebilecek Ağrılar

Doğumdan sonra vücudunuzun çeşitli bölgelerinde ağrı ve sızı hissedebilirsiniz. Bunun çeşitli sebepleri olabilir ve bu ağrılardan kurtulmak için bazı yöntemler uygulayabilirsiniz.

Doğumdan Sonra Görülebilecek Ağrılar

Doğum sonrası ağrılar neden oluşur?

Bebeğinizin doğumunun ardından sürekli onu taşımak, kucağınıza almak, bir yere giderken hazırladığınız içinde çok sayıda bebek bakım ürünü bulunan çantayı taşımak sırt, kol, bacak ağrılarına neden olabilir. Ancak bu ağrıların başka sebepleri de olabilir. Ağrı ve sızılarınızı giderebilmek için öncelikle bunların sebeplerini tespit etmelisiniz.

Ağrılarınızı gidermek için çeşitli egzersizler uygulayabilirsiniz. Düzenli olarak yapacağınız egzersizler kaslarınızı güçlendirerek ağrı ve sızılarınızın azalmasında yarar sağlayacaktır. Eğer henüz hamilelik sırasında aldığınız fazla kilolardan kurtulmadıysanız kilo vermek için çaba sarf etmeye başlamalısınız. Vücudunuzda bulunan fazla kilolar, vücudunuzdaki yükü artıracağından ağrılarınızın sebebi fazla kilolarınız olabilir.

Doğumdan sonra görülebilecek ağrılardan kurtulmak için ne yapmalıyım?

Eğer vücudunuzun çeşitli bölgelerinde ağrı veya sızı hissediyorsanız mümkün olduğunca yüksek bir yere uzanmamaya çalışın. Yüksek yerlere ulaşmak istediğinizde tabure gibi çeşitli materyaller kullanmaya özen gösterin. Otururken, yatarken veya yürürken poponuzu ve karnınızı içeri çekerek doğru bir duruş pozisyonunda bulunmanız da ağrı ve sızıların giderilmesi için göz önünde bulundurulmalıdır.

Bebeğinizi beslerken doğru pozisyonda bulunmaya dikkat edin. Öne doğru çok eğilmeden sırtınızı yaslayarak, oturduğunuz yer sırtınızın dik durmasına müsait değilse arkanıza bir yastık koyarak bebeğinizi besleyebilirsiniz. Bebeğinizi emzirirken, biberonla beslerken veya onu kucağınızda tutarken kollarınız mümkün olduğunca koltuğun kolçaklarına veya yastıklarına yaslamaya ve bacak bacak üstüne atmamaya dikkat edin.

Uyuyacağınız yerin, yatağın mümkün olduğunca sert olmasına özen gösterin. Eğer yatağınız çok yumuşaksa yatağın altına sunta gibi sert bir cisim koyabilirsiniz.

Eğilirken veya yerden bir şey alırken bunu doğru pozisyonda yapmayı öğrenin. Öne doğru eğilirken belinizi değil dizlerinizi bükmek için ayaklarınızı omuz hizasına gelecek şekilde ayarlayın. Bebeğinizi veya başka bir cismi kaldırırken vücudunuzun ağırlığını sırtınıza değil kol ve bacaklarınıza vermeye dikkat edin.

Eğer omuz ağrısı çekiyorsanız bebek çantasını veya başka bir şeyi taşırken kolunuza takarak taşımaya dikkat edin ya da sırt çantası kullanın. Bebek arabasını veya pusetini kullanırken arabanın tutma yerlerinin boyunuza uygun olduğuna dikkat edin.

Uzun süre ayakta durmamaya, ayakta durmak zorunda olduğunuzda ayağınızı bir yere yaslamaya özen gösterin. Zemini sert olan bir yerdeyseniz ayağınızın altına minder, kilim gibi bir şey koyabilirsiniz.

Ağrı ve sızılarınızın tespiti ve tedavisi için bir doktora başvurmanız daha garantili sonuçlar doğuracaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0