Doğumdan Kısa Süre Sonra Tekrar Hamileliğin Tespiti

Doğum sonrasında belirli bir dönem adet görülmeyen süreçte de hamile kalınma olasılığı bulunabilir. Bunun önüne geçmek istiyorsanız, her ihtimale karşı doğum kontrol yöntemlerini uygulamanız faydalı olacaktır.

Doğumdan Kısa Süre Sonra Tekrar Hamileliğin Tespiti

Anne doğumdan kısa bir süre sonra tekrar hamile kalabilir mi?

Yeni doğumun ardından özellikle emziren annelerde bir süre, gebelikten önceki gibi adet dönemine girilmesi için bir süre geçmesi gerekir. Bu dönemde hiçbir şekilde gebe kalınmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Söz konusu dönemde, gebeliğin tespiti için ilk ve en belirgin özelliğinin adet görülmesinin sonlanması olduğundan gebeliğin tespiti de biraz daha zor olacaktır. Yeni doğumun ardından tekrar hamile kalmak istemiyorsanız bazı doğum kontrol yöntemlerinin uygulanması gebe kalma riskini azaltacaktır. Hamileliğin işareti olabilecek bir başka vücut değişikliği de göğüslerde görülen ağrı ve göğüslerin irileşip damarlanmasıdır. Ancak emziren annelerde zaten bu durum mevcut olabileceğinden,  göğüslerde görülen değişiklikler yaşanması ve bunun hamilelik işareti olup olmadığının tespiti zor olacaktır.

Doğum ardından henüz adetlerin görülmediği dönemde de annenin vücudunda görülebilecek bazı değişikler hamileliğin işareti olabilmektedir. Hamilelik döneminde ve bebeğin emzirildiği dönemde annenin vücudunda ayrı grupta yer alan hormonlar etkili olduğundan göğüslerdeki süt üretiminin azalması yeni bir hamileliğin göstergesi olabilir. Ancak annede görülen süt azalması, her zaman hamileliğin göstergesi olmayabilir. Annedeki yeterli emzirememe, hissedilen aşırı yorgunluk veya başka kimi faktörler de süt azalmasının görülmesine sebep olabilir. Annede görülebilecek idrara sık çıkma veya sabah bulantıları, baş dönmesi gibi durumlar da hamileliğin işareti olabileceği gibi sabah bulantılarının sebebi yediğiniz bir besinden dolayı ya da kimi virüsler sebebiyle olabilir. İdrara sık çıkma durumu ise idrar yolu enfeksiyonunun olduğuna işaret olabilir.

Tekrar hamile kalmamak için alabileceğiniz önlemler neler?

Vücudunuzda gözlemlediğiniz değişiklikler sebebiyle veya sadece başka durumlardan ötürü hamile olduğunuz konusunda şüphe duyuyorsanız, eczanelerden kolayca temin edilebilen evde uygulanabilir bir gebelik testi ile veya kan testi gibi daha garantili sonuçlar elde etmek için doktorunuza başvurarak hamile olup olmadığınızı mümkün olduğunca çabuk öğrenmeniz faydalı olacaktır. Doğumdan kısa süre sonra hamilelik görülme olasılığı düşük olsa da eğer hamile olduğunuzu öğrenirseniz bir uzmana başvurup bu süreç hakkında bilgi ve tavsiyeler almanız yararlı olacaktır. Doğumdan sonraki bir yıl içinde tekrar hamilelik görülmesi durumunda annenin vücuduna daha fazla yük bindirebilir, daha fazla tıbbi kontrol uygulanmasını gerektirebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0